Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Żywotność paneli – ile wynosi i jak ją wydłużyć?

Żywotność paneli – ile wynosi i jak ją wydłużyć?

Choć sercem instalacji nazywa się falownik, to panele stanowią jej największą część. Są też najbardziej narażone na ewentualne uszkodzenia wynikające z warunków atmosferycznych. Ich trwałość oczywiście zależy też od jakości. Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych i jak o nie dbać, aby maksymalnie ją przedłużyć?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Żywotność paneli fotowoltaicznych – ile wynosi?

Technologia solarna to wciąż dość młoda dziedzina, która ciągle się rozwija. Ogniwa wciąż stają się trwalsze i wydajniejsze. Eksperci twierdzą, że panele mogą osiągnąć żywotność nawet na poziomie 40 lat. Przykładem może być szwajcarska elektrownia słoneczna. To najstarszy system fotowoltaiczny podłączony do sieci. Działa od 1982 roku. Jak wyglądała jej sprawność po 20 latach eksploatacji? 

W przypadku 59% modułów spadek sprawności jest na poziomie mniejszym niż 10%, dla 35% modułów jest to 10-20%, a w przypadku zaledwie 6% wydajność jest o 80% mniejsza od początkowej mocy nominalnej.

Przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne pracują z niemal pełną wydajnością przez ok. 25 lat. Po upływie tego czasu działają z mocą wynoszącą co najmniej 80% wartości początkowej. Z biegiem lat instalacja będzie produkowała coraz mniej prądu, aż w końcu wymiana stanie się koniecznością.

W przypadku dobrej jakości urządzeń spadki mocy są jednak znikome. Największy spadek mocy występuje w pierwszym roku eksploatacji, jednak jest nie większy niż 1%. W kolejnych latach wydajność obniża się zaledwie o około 0,4-0,5% rocznie komentuje Szymon Osłowski z KOBO Energy.

Szacuje się, że do 2050 roku swój żywot zakończy blisko 78 mln ton paneli słonecznych.

– Czytaj także: Polscy naukowcy pracują nad sposobem na przemysłowy recykling paneli fotowoltaicznych

Co wpływa na żywotność paneli?

Na żywotność instalacji fotowoltaicznych wpływa kilka czynników. Badania w tym temacie prowadzi amerykańskie laboratorium PVEL, w którym eksperci testują panele od 75 różnych producentów. Badania potwierdzają, że trwałość modułów różni się w zależności od technologii i jakości wykonania.

Ważne jest, aby już na etapie wyboru i montażu sprawdzić panele (w celu wykluczenia defektów produkcyjnych) i zlecić ich montaż specjalistom. Na żywotność może wpłynąć np. pęknięta powierzchnia czy wadliwa folia. Nie bez znaczenia jest także transport i montaż, w czasie którego może dojść do uszkodzeń.

Na żywotność paneli już po zamontowaniu mają wpływ zjawiska atmosferyczne, np. gradobicie, śnieg, wichury, zamarznięta woda czy ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury. Dobra wiadomość jest taka, że w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska, warunki są na tyle łagodne, że wpływają na wydajność instalacji jedynie w minimalnym stopniu.

W jaki sposób wydłużyć żywotność paneli?

Głównym zadaniem dla wszystkich posiadaczy paneli jest regularny przegląd – min. raz na pięć lat. Czy trzeba myć panele? Tu polecamy trzymać się zaleceń producenta. A jeśli zdecydujemy się na mycie czy konserwację paneli skorzystajmy z usług profesjonalnej firmy. O jakich zabrudzeniach moaą?

– Spectrum zanieczyszczeń będzie dość szerokie – sadze, osady organiczne (rolnicze, ptasie, algowe), piaski, różnego rodzaju pyłki; zanieczyszczenia zasadowe i kwaśne. Ich rodzaj i nasilenie zależą od położenia, jakości powietrza i warunków środowiskowych. Zatem instalacje położone na terenach silnie rolniczych będą miały inny rodzaj zabrudzeń niż te położone blisko kopalni czy terenów miejskich. Instalacje w górach czy terenach blisko jezior będą często dużo mniej brudne niż te położone w okolicach lasów i pól – powiedział w wywiadzie dla świata OZE Marko Hernaiz, Prezes Spółki Lighthief specjalizującej się w recyklingu oraz myciu instalacji fotowoltaicznych.

A co jeśli chodzi o śnieg?

– Instalacji dachowych i trudnodostępnych nie warto odśnieżać ze względów bezpieczeństwa i uszkodzenia instalacji. Łatwo coś uszkodzić lub samemu można spaść z dachu, a sama produkcja nie będzie odczuwalna w domowym budżecie. Również, nie należy się przejmować o zalegający śnieg na modułach który stopi się możliwie szybko przy dodatniej temperaturze – wyjaśnił nam Piotr Trojanowski, Kierownik Realizacji w Terenie w firmie Columbus Energy.

Kolejnym, lecz nie mniej ważnym krokiem, jest monitorowanie stanu instalacji. Pozwala na to np. specjalna aplikacja w smartfonie lub odczyt z falownika. A ewentualny spadek wydajności zaobserwujemy tylko, jeśli będziemy systematycznie analizować dane z licznika dwukierunkowego.

Fotowoltaika w Polsce

Według najnowszych danPolsce 1,2 mln prosumentów, a łączna zainstalowana moc mikroinstalacji dobiła 4,9 GWh, co oznacza wzrost o 29% w porównaniu z 2021 rokiem. Ten wynik zapewnia nam 3. miejsce w Unii Europejskiej pod względem mocy z PV.  Instalacje solarne w ostatnich latach bardzo się rozwinęły i wszystko wskazuje na to, że nadal Polacy będą inwestować w to rozwiązanie. W czasach wysokiej inflacji i drogiej energii produkcja własnej zielonej energii jest bardzo ważna.

źródło: informacja prasowa KOBO Energy, wysokienapiecie.pl, farmer.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.