Tauron przyłączył do sieci ponad 25 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 215 MW

W drugim kwartale, moc przyłączonych do sieci mikroinstalacji wyniosła aż 42,867 MW. Łącznie powstało 6 206 instalacji – w tym 6 203 mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 42,8 MW, jedna mikroelektrownia wiatrowa o mocy 4 kW i dwie mikroelektrownie wodne o całkowitej mocy 0,47 kW. Łączna moc, uzyskania z odnawialnych źródeł przyłączonych w minionym półroczu wynosi ponad 108 MW.

Chiny: Smog utrudnia pozyskiwanie energii słonecznej

W pierwszym półroczu 2019 r, przyłączono do sieci instalacje o łącznej mocy 24,4 GW. Jednak w tym samym czasie, jak podaje Reuters, w czerwcu wydobycie węgla w Chinach wynosiło 333,35 mln ton, a w pierwszym półroczu było to 1,76 mld ton. Stanowi to wzrost o 2,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Według WHO, Chiny mają drugą co do wielkości liczbę zgonów na świecie związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Zabajkale na Syberii podłącza się do słońca

Wszystkie regiony Rosji poza tymi położonymi w strefach arktycznych coraz częściej zwracają się w stronę odnawialnych źródeł energii w celu poprawy swojego bezpieczeństwa energetycznego. Znajdujące się na terytorium wschodniej Syberii Zabajkale nie jest wyjątkiem, choć pierwsze duże inwestycje w sektor OZE pojawiły się tutaj stosunkowo późno.

Wielka Brytania: Elektrownia słoneczna na stacji kolejowej

Na stacji kolejowej w Aldershot, w hrabstwie Hampshire została zainstalowana elektrownia słoneczna o mocy 30 kW. Projekt ma na celu dostawę prądu trakcyjnego dla brytyjskiego systemu kolejowego, dzięki możliwości podłączenia elektrowni słonecznej do podstacji trakcyjnych. Techniczny potencjał technologii wynosi około 20% całkowitego obciążenia trakcyjnego sieci prądu stałego w Wielkiej Brytanii.