Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu? 15 prostych sposobów na niższe rachunki 

Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu? 15 prostych sposobów na niższe rachunki 

Kryzys energetyczny trwa, rachunki rosną, a temperatury znów mają spaść poniżej 0°C. W takiej sytuacji każdy powinien pomyśleć o tym, jak oszczędzać na ogrzewaniu domu. W ramach kampanii “Ciepło od zaraz” Polski Alarm Smogowy przygotował 15 prostych, tanich sposobów na niższe rachunki. 

Reklama

Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu? 

Nie potrzebujesz do tego ani nowych grzejników, ani drogich sprzętów. W większości wystarczy zrobić kilka prostych rzeczy, aby ograniczyć zużycie energii cieplnej w domu nawet o 30%. O tym, jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu, informuje Polski Alarm Smogowy w kampanii “Ciepło od zaraz”. 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzając kilka prostych zmian może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na przykład, jeśli obniżymy temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień, to zużyjemy nawet 8% mniej energii cieplnej. Zamontowanie ekranu zagrzejnikowego to nawet 6% oszczędności, a wyregulowanie okien to kolejne 5%. Te zmiany kosztują niewiele, czasami nic, a mogą przełożyć się na znaczne oszczędnościmówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zmniejsz ogrzewanie

 1. Obniż temperaturę w pomieszczeniu 

Każdy stopień to oszczędność energii nawet o 8-10%. Zalecana temperatura w pokoju to 19-20°C. 

 1. Skręcaj grzejniki, gdy śpisz 

Im chłodniej, tym lepszy sen. Jeśli każdego wieczora zmniejszysz temperaturę w sypialni do 16-17°C, możesz oszczędzić nawet 30% ciepła. Pamiętaj też, aby skręcać kaloryfery za każdy razem, gdy wychodzisz z domu. 

 1. Rozłóż dywan 

Dywan lub wykładzina to rodzaj izolacji cieplnej, która nie tylko poprawi komfort w pomieszczeniu, ale też pomoże zmniejszyć zużycie energii. 

 1. Poszukaj nieszczelności 

Im mniej ciepła będzie uciekać przez nieszczelności, tym mniej energii zużyjesz do ogrzania pokoju. Największe starty ciepła są zazwyczaj w okolicach: okien, parapetów lub drzwi. Zadbaj o to, aby te miejsca były odpowiednio uszczelnione. 

Zadbaj o grzejniki 

 1. Zamontuj termostat 

Co prawda, koszt takiego urządzenia to od 30 do 120 złotych, jednak regulacja temperatury może zmniejszyć rachunek za energię nawet o 18%. 

 1. Nie zasłaniaj grzejników

Nie pozwól, aby ciepło wnikało w jedną powierzchnię – meble ustaw w odległości przynajmniej kilkunastu centymetrów od kaloryfera. Możesz też zainwestować w specjalny ekran, który sprawi, że ściana nie wchłonie ciepła. 

 1. Ustaw półkę nad kaloryferem 

Dzięki temu ciepłe powietrze zmieni swój kierunek i powędruje w głąb pokoju. 

 1. Odpowietrzaj grzejniki 

Pamiętaj, aby przed każdym sezonem grzewczym odpowietrzyć grzejniki. Jeżeli twoja instalacja należy do tych starszego typu, raz na kilka lat wykonaj płukanie kaloryferów. To może obniżyć rachunek o nawet 10% 

Zwróć uwagę na okna 

 1. Wietrz krótko, ale intensywnie

Przed każdym wietrzeniem zakręć grzejniki, aby nie marnować ciepła. Zamiast uchylania okna na kilka godzin, otwórz je szeroko na kilka minut. 

 1. Ureguluj okna 

Uszczelnij okna, zwiększając siłę docisku do ramy. Aby to zrobić, znajdź pokrętło znajdujące się na skrzydle okna. 

 1. Powieś zasłony 

Podobnie, jak w przypadku dywanów, zasłony i rolety pełnią funkcję izolatora, dlatego w dzień odsłaniaj okna, aby promienie słoneczne wpadały do środka pomieszczenia. Z kolei w nocy zasłoń zasłony, aby ograniczyć ochładzanie. 

Zużywaj mniej wody

 1. Zmniejsz temperaturę wody 

Jeśli ogrzewasz wodę za pomocą instalacji domowej, zmniejsz temperaturę wody użytkowej. 5°C mniej to 5% niższe zużycie. 

 1. Prysznic zamiast wanny 

Wybierając prysznic zamiast kąpieli nie tylko oszczędzasz zużycie wody, ale również energię potrzebną do jej ogrzania o 30%.

 1. Włączaj tryb EKO

Jeśli korzystasz z pralki lub/i zmywarki – włączaj tryb EKO. 

 1. Kup perlator 

To urządzenie potrafi zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%, a kosztuje zaledwie 20 złotych. 

Chcesz wiedzieć więcej? Skorzystaj z filmików edukacyjnych, które przygotował PAS.

Źródło: mat. prasowy

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.