Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pod Tarnowem powstanie fabryka magazynów energii. Milionowa inwestycja “Polaka, który uratował Teslę”

Pod Tarnowem powstanie fabryka magazynów energii. Milionowa inwestycja “Polaka, który uratował Teslę”

Pod Tarnowem powstanie fabryka magazynów energii. Milionowa inwestycja “Polaka, który uratował Teslę”

W gminie Gręboszów powstanie hala produkcyjna magazynów energii i części do pojazdów elektrycznych. Za inwestycję odpowiedzialny jest zamożny biznesmen pochodzący z tego regionu. Na co zostaną wydane dziesiątki milionów dolarów?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fabryka magazynów energii pod Tarnowem

W Żelichowie pod Tarnowem powstanie fabryka magazynów energii i elementów samochodów elektrycznych. Porozumienie zostało zawarte 2 stycznia 2023 roku między wójtem gminy Gręboszów, Krzysztofem Gilem a Adamem Drewnianym, współzałożycielem NorthVolt Polska. Biznesmen znany jest m.in. ze współpracy z Elonem Muskiem, w ramach której zaczął montaż systemów bateryjnych dla Tesli.

Teraz Drewniany postanowił zainwestować w swoim regionie, a swoje motywy tłumaczy w wywiadzie dla portalu RDN:

Byłem pytany, czemu Gdańsk, Warszawa, a nie twój rodzinny dom. To mnie zmobilizowało żeby tutaj w swojej miejscowości, gminie zrobić coś, co robię na północy Polski czy w Szwecji. Planuję zainwestować dziesiątki milionów dolarów w gminie Gręboszów, mam duże plany i chciałbym je przez następne 5 lat zrealizowaćkomentował Adam Drewniany

Ciekawa jest też sama historia Drewnianego, biznesmenem nazywany jest bowiem “Polakiem, który uratował Teslę”. Chodzi tu mianowicie o trudną sytuację, w której firma amerykańskiego miliardera Elona Muska znalazła się w 2012 roku. Tesla zapowiedziała wtedy premierę Modelu S, jednak na rynku nie znalazła się żadna firma oferująca wystarczającą liczbę baterii potrzebnych do zasilenia samochodów elektrycznych. 

Wtedy właśnie Adam Drewniany kupił budynek szkoły w Teksasie, który przekształcił następnie w fabrykę systemów bateryjnych. Polak przekazał Tesli wystarczającą ilość komponentów na czas premiery, która okazała się sukcesem i pozwoliła trzykrotnie zwiększyć wartość amerykańskiej spółki.

Czy teraz świadkami podobnych sukcesów staną się także mieszkańcy Małopolski? Hala produkcyjna w Żelichowie powstanie jeszcze w tym roku, a produkcja planowana jest już na jego drugą połowę. Co jeszcze wiemy o nowej inwestycji w sektor elektromobilności w województwie małopolskim?

Nowa hala produkcyjna w Żelichowie

Zakład zajmie się produkcją magazynów energii na potrzeby indywidualnych domów. To przyszłościowa inwestycja, biorąc pod uwagę wzrost znaczenia tej technologii w kontekście rosnących kosztów energii elektrycznej i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. W hali produkowane będa także podzespoły do obsługi magazynów energii i części pojazdów elektrycznych.

Podczas pierwszego etapu inwestycji powstanie 30 nowych miejsc pracy. Adam Drewniany w wywiadzie dla portalu RDN wspomina, że zatrudnienie znajdą inżynierowie obu płci.

Będę potrzebował dużo inżynierów, którzy może tutaj są a muszą wyjeżdżać, będę miał okazję ich zatrudnić tutaj. Podobnie lokalnych ludzi, szczególnie kobiety, które są bardzo dobre w składaniu drobnych elementów i mają do tego cierpliwość. Zatrudniam bardzo dużo kobiet, podobnie będzie tutajdodaje Adam Drewniany.

W pierwszym etapie hala produkcyjna ma mieć powierzchnię 2500 m2. Adam Drewniany zapowiada jednak, że to dopiero początek inwestycji w jego rodzinnym regionie. W ciągu następnych 5 lat zamierza ulokować tam niemały kapitał. Biznesmen wspomina, że “dziesiątki milionów dolarów” odmienią charakter rolniczego regionu, z którego młodzi ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. 

Inwestycje tego typu są dowodem na to, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej i kryzysu energetycznego, inwestorzy lokują środki w nowoczesnej energetyce i elektromobilności, które to sektory mogą zagwarantować przychód w niepewnych czasach. Świadczy o tym także fakt, że w Polsce w ostatnim czasie powstaje całe mnóstwo podobnych obiektów.

Nowe inwestycje na terenie całego kraju

Budowa pierwszej w Polsce fabryki magazynów energii została ogłoszona na początku 2022 roku. Spółka Faradise z grupy kapitałowej Compremum S.A podpisała umowę na zakup ponad 8 ha gruntu pod budowę fabryki baterii litowo-jonowych i systemów magazynowania energii w Kleszczowie pod Bełchatowem.

Zdecydowanie więcej inwestycji powstaje w Polsce w ramach łańcucha produkcji w sektorze elektromobilności. Polska ma już ⅓ europejskiego rynku produkcji baterii do aut elektrycznych.

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki. W Polsce szybko powiększa się liczba firm rozwijających produkcję w tym właśnie sektorze. Już teraz w naszym kraju ulokowana jest produkcja 30% wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów elektrycznychwspominał przy okazji uruchomienia kolejnej fabryki komponentów do aut elektrycznych Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. 

W Polsce powstała m.in. pierwsza w Europie gigafabryka materiałów akumulatorowych. Zakład w Radzikowicach jest zasilany w 100% zieloną energią z farmy wiatrowej. 

W naszym kraju na dużą skalę inwestują szczególnie Koreańczycy, którzy pod Wrocławiem prowadzą największą na świecie fabrykę baterii aut elektrycznych, a w Stalowej Woli wybudują największy na świecie zakład produkujący folię do akumulatorów pojazdów zasilanych energią elektryczną. 

źródło: rdn.pl, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.