Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zatrudnienie w OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż czterokrotnie

Zatrudnienie w OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż czterokrotnie

Zatrudnienie w OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż czterokrotnie

Zatrudnienie w OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż czterokrotnie. Oznacza to, że aż 75% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje? Ile można zarobić, pracując w tej branży i jakie trzeba mieć kompetencje? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zatrudnienie w OZE

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej szacuje, że w branży odnawialnych źródeł energii pracuje już na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi. Do roku 2030 liczba ta ma wzrosnąć do 24 mln. W 2050 będzie to już 42 miliony miejsc pracy w OZE.

W samym 2021 roku w Polsce utworzono około 113 tys. miejsc pracy związanych z energią słoneczną. To więcej niż w Niemczech, Hiszpanii, czy Holandii, dzięki czemu Polska wyszła na prowadzenie jako największy rynek miejsc pracy związanych z fotowoltaiką w całej Unii Europejskiej. W naszym kraju zatrudnienie znalazło aż 24% pracowników z unijnej branży PV.

Polski rynek coraz silniej spogląda w kierunku OZE, a rozwijanie różnorodnych źródeł energii jest uzasadnione z punktu widzenia polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. 

Niskoemisyjne źródła energii to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów pod względem zatrudnienia. Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej, wskazuje, że czysta energia tworzy więcej miejsc pracy niż paliwa kopalne, czyli wydobycie węgla, ropy naftowej i gazu. Oznacza to, że OZE obejmuje już ponad połowę zatrudnienia w całej energetyce. Jakie są wynagrodzenia i gdzie najłatwiej o pracę w OZE?

Lista zawodów w OZE

Zatrudnienie w OZE znajdą zarówno pracownicy z wiedzą techniczną, osoby z doświadczeniem w sprzedaży, ale także z umiejętnościami dotyczącymi realizacji działań w obszarze postawienia i serwisowania sprzętu.

Wśród najbardziej popularnych zawodów w branży OZE znajdują się:

Stanowiska sprzedażowe:

 • Doradca klienta ds. OZE
 • Przedstawiciel handlowy z doświadczeniem w branży OZE
 • Manager sprzedaży ds. OZE

Stanowiska techniczne:

 • Projektant Instalacji Fotowoltaicznych
 • Audytor Instalacji Fotowoltaicznych
 • Kierownik Projektu 
 • Inżynier Budowy ds. Odnawialnych źródeł energii
 • Projektant Dokumentacji Technicznej
 • Serwisant ds. farm wiatrowych

Stanowiska dotyczące pracy fizycznej:

 • Monter paneli fotowoltaicznych
 • Serwisant
 • Brygadzista ds. Odnawialnych źródeł energii

 – Obserwujemy duże zainteresowanie pracą w branży OZE. Jest to spowodowane faktem, iż praca w niej jest stabilna i bezpieczna, a właśnie tego poszukują obecnie Polacymówi Szymon Masło, prezes Neptun Energy. 

Duża liczba miejsc pracy w sektorze OZE w Polsce związana jest z faktem, że większość z 3,8 GW mocy zainstalowanych w Polsce w 2021 roku to domowe systemy fotowoltaiczne. Małe systemy dachowe tworzą więcej miejsc pracy niż duże farmy fotowoltaiczne. W najbliższych latach wzrośnie jednak także zatrudnienie w m.in. w sektorze morskiej energetyki wiatrowej oraz magazynowania energii.

Zarobki w OZE

Monter instalacji elektrycznych może zarobić między ponad 8000 zł. Wynagrodzenie doradcy klienta to średnio powyżej 4000 zł. Na najwyższą stawkę może liczyć sprzedawca. Pensja handlowca to nawet 20 000 zł.

Dużym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy handlowca w branży OZE. Zarobki oscylować mogą nawet w okolicach 20 tysięcy miesięcznie. Od kandydata oczekiwana jest przede wszystkim komunikatywność i skrupulatność, ponieważ produkt jest na tyle interesujący, że klient często już przy pierwszej, odpowiednio poprowadzonej rozmowie jest w stanie podjąć decyzje o zakupie – komentuje Szymon Masło z Neptun Energy. 

Zatrudnienie w polskim sektorze OZE najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie. Jeśli Polska wykorzysta potencjał morskich farm wiatrowych, pociągnie to za sobą utworzenie tysięcy innowacyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Inwestycje na Bałtyku o mocy 33 GW szacunkowo wygenerują ponad 100 tysięcy miejsc pracy oraz 178 mld PLN wartości dodanej brutto w fazie rozwoju. W fazie operacyjnej każdego roku farmy wiatrowe mogłyby generować nawet 46 mld PLN rocznie.

Za kolejną ważną gałąź energetyki i nowe miejsca pracy odpowiadać mogą magazyny energii. Jak wynika z badań ekspertów, w efekcie rozbudowy infrastruktury magazynów energii do 2040 roku możliwe jest osiągnięcie 26 tys. miejsc pracy, 69 mld zł wzrostu produkcji krajowej i 33 mld zł przyrostu wartości dodanej.

W Polsce trwa także proces przebranżowienia górników do pracy na lądowych farmach wiatrowych. Pierwsi z nich już zdobyli uprawnienia do pracy z turbinami.

źródło: Neptun Energy, Międzynarodowa Agencja Energii, Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.