Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska zatrudnia najwięcej osób na rynku fotowoltaiki w Europie

Polska zatrudnia najwięcej osób na rynku fotowoltaiki w Europie

Polska zatrudnia najwięcej osób na rynku fotowoltaiki w Europie

W 2021 roku Polska oferowała najwięcej miejsc pracy związanych z energią słoneczną w całej Unii Europejskiej – wskazuje najnowszy raport SolarPower Europe. Jak wypadamy na tle innych krajów członkowskich i jakie są perspektywy zatrudnienia na rynku OZE w UE? 

Reklama

Polska zatrudnia najwięcej osób na rynku fotowoltaiki

W 2021 roku w Polsce utworzono około 113 tys. miejsc pracy związanych z energią słoneczną. To więcej niż w Niemczech, Hiszpanii, czy Holandii, dzięki czemu Polska wyszła na prowadzenie jako największy rynek miejsc pracy związanych z fotowoltaiką w całej Unii Europejskiej. W naszym kraju zatrudnienie znalazło aż 24% pracowników z unijnej branży PV.

Polska zatrudnia najwięcej osób na rynku fotowoltaiki w Europie
Liczba miejsc pracy związanych z fotowoltaiką wg. państw członkowskich UE, źródło: SolarPower Europe

Czemu Polska zawdzięcza mocną pozycję na europejskim rynku fotowoltaiki?

Miejsca pracy w polskiej branży OZE

Chociaż Polska jest dopiero trzecim co do wielkości rynkiem w UE i nie jest dużym producentem fotowoltaiki, twórcy raportu przekonują, że rola naszego kraju nie powinna już dziwić.

Duża liczba miejsc pracy związana jest z faktem, że większość z 3,8 GW mocy zainstalowanych w Polsce w 2021 roku to domowe systemy fotowoltaiczne. Małe systemy dachowe tworzą więcej miejsc pracy niż duże farmy fotowoltaiczne. Twórcy raportu wskazują ponadto, że koszty pracy brutto w naszym kraju są znacznie niższe niż na jakimkolwiek innym rynku UE.

Polska odchodzi zatem powoli od modelu energetyki opartego na paliwach kopalnych. Już ponad połowa miejsc pracy w branży energetycznej na całym świecie związanych jest z OZE i atomem.

Jak Polska wypada na tle innych państw Europejskich, jeśli chodzi o zatrudnienie w branży PV?

Praca w fotowoltaice w Polsce i Europie

W państwach członkowskich z rozwiniętym sektorem energii słonecznej, większość miejsc pracy pochodzi z segmentu instalacji dachowych.

Polska zatrudnia najwięcej osób na rynku fotowoltaiki w Europie
Na żółto zaznaczono % miejsc pracy związanych z instalacjami na skalę użytkową, na niebiesko – % zatrudnienia przy instalacjach dachowych (obecnie), źródło: źródło: SolarPower Europe

W Polsce liczba miejsc pracy związanych z instalacjami położonymi na dachach to aż 90% rynku. Dla porównania, w Niemczech i Holandii, państwach również zdominowanych przez ten segment, udział miejscach pracy związanych z małymi instalacjami to 77%.

Trend ten zauważalny jest w mniejszym stopniu w Hiszpanii i Francji, gdzie instalacje na skalę użytkową odpowiadają odpowiednio za 60% i 50% rynku zatrudnienia. Jednak nawet w Hiszpanii, udział miejsc pracy związanych z instalacjami na dachach wzrósł z 28% w 2020 roku do 44% w 2021 roku.

Jak perspektywy zatrudnienia na rynku PV w Polsce i Europie mają kształtować się w najbliższych latach?

Polska ma być dużym graczem

Oczekuje się, że wkład państw członkowskich w tworzenie miejsc pracy w sektorze energii słonecznej w 2026 roku zmieni się w porównaniu z obecną sytuacją. Prowadzenie w liczbie oferowanych miejsc pracy mają objąć Niemcy, którzy mają największy rynek PV w Unii Europejskiej. Polska zajmie jednak silną drugą pozycję na podium, oferując branży fotowoltaicznej 103 tys. miejsc pracy.

Polska zatrudnia najwięcej osób na rynku fotowoltaiki w Europie
Liczba miejsc pracy w branży PV dla państw członkowskich UE w trzech scenariuszach ilościowych (niskim – kolor niebieski, średnim – pomarańczowy, wysokim – żółtym), źródło: SolarPower Europe

W 2026 roku Niemcy mają oferować prawie dwukrotnie więcej miejsc pracy w branży PV niż Polska – 204 tys. RFN ma mieć do tego czasu już 133 GW mocy wytwórczych z fotowoltaiki i możliwości instalacji rzędu kolejnych 23 GW rocznie. 

W najbliższych latach zwiększy się udział zatrudnienia w większych farmach fotowoltaicznych. W Polsce do 2026 roku ten segment rynku będzie odpowiadał już za 30% miejsc pracy w branży PV, w porównaniu z 10% obecnie.

Polska zatrudnia najwięcej osób na rynku fotowoltaiki w Europie
Na żółto zaznaczono % miejsc pracy związanych z instalacjami na skalę użytkową, na niebiesko – % zatrudnienia przy instalacjach dachowych w 2026 roku, źródło: źródło: SolarPower Europe

Mimo zmiany systemu rozliczeń energii z fotowoltaiki i kryzysu energetycznego Polska ma  pozostać znaczącym rynkiem energii słonecznej. Kluczowe do rozwoju rynku fotowoltaiki w naszym kraju będą wzmocnienie sieci przesyłowej, także m.in. poprzez budowę wielkoskalowych magazynów energii

źródło: api.solarpowereurope.org, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.