Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czysta energia tworzy więcej miejsc pracy niż paliwa kopalne 

Czysta energia tworzy więcej miejsc pracy niż paliwa kopalne 

Niskoemisyjne źródła energii to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów pod względem zatrudnienia – podkreśla najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Czysta energia tworzy więcej miejsc pracy niż paliwa kopalne, czyli wydobycie węgla, ropy naftowej i gazu, obejmując ponad połowę zatrudnienia w całej energetyce. Jakie są wynagrodzenia i gdzie najłatwiej o pracę w OZE?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czysta energia tworzy więcej miejsc pracy niż paliwa kopalne 

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) szacuje, że w 2019 roku 2% globalnego zatrudnienia należy do sektora energetycznego, obejmując aż 65 milionów pracowników. Ponad połowa miejsc pracy w energetyce na całym świecie obejmuje produkcję czystej energii wraz z energią jądrową. 

W ciągu ostatniej dekady liczba osób zatrudnionych w branży OZE wzrosła dwukrotnie, sięgając 12 milionów osób w 2020 roku. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (MAEO) szacuje, że liczba miejsc pracy w zielonej energetyce może zwiększyć się ponad dwukrotnie do 2050 rok. 

Dekarbonizacja przemysłu przynosi ze sobą wiele nowych miejsc pracy – nie tylko w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale również w branżach powiązanych, jak budownictwo czy produkcja – wynika z poprzedniej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Zgodnie z predykcjami rozwój niskoemisyjnej energii stworzy 14 milionów nowych miejsc pracy, a także wymusi konieczność przebranżowienia się w przypadku około 5 milionów pracowników z sektora paliw kopalnych oraz nauczenia się nowych kompetencji u 16 milionów zatrudnionych. 

Globalne kryzysy spowodowały wzrost zatrudnienia w energetyce 

Aktualnie energetyka jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie w ciągu ostatnich pięciu lat. IEA podaje, że globalnie rządy dedykują 710 miliardów dolarów na transformację w zakresie produkcji energii w ramach ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19. 

Kolejnym czynnikiem, który przyspieszył wzrost w branży jest kryzys energetyczny związany z wojną w Ukrainie, wymusił poszukiwania alternatyw dla rosyjskich paliw kopalnych. Nowe projekty kładą nacisk na zwiększenie efektywności energetycznej, co przekłada się na większe zapotrzebowanie pracowników. 

Kraje na całym świecie reagują na obecny kryzys, starając się przyspieszyć rozwój rodzimego przemysłu czystej energii. Regiony, które wykonają ten ruch, odnotowują ogromny wzrost liczby miejsc pracypowiedział dyrektor wykonawczy IEA, Fatih Birol.

Chiny tworzą najwięcej miejsc pracy w sektorze czystej energii 

Kontynentem, który tworzy najwięcej nowych miejsc pracy w sektorze energetyki jest Azja, głównie ze względu na najszybciej rozwijającą się infrastrukturę energetyczną w zakresie niskoemisyjnych źródeł. Krajem, który znajduje się na czele pod względem zatrudnienia w energetyce są Chiny. 

XlH206VkRLLueQ72sdDPBe7r fTnRx6S2rc330BvY2gdtzwfEt1KxGPw4aZTDh ccBu6hQjpIWuabxV6ZCnn54MrZK14PA5Y PcIyd8KPgRcT4Nl6cGjB Akw AEb KN4hbBK2briaOzV43CiG223mrtStYrW M2qmfOalDer2yAO zLJi5CMMZl9w
Zatrudnienie w sektorze energetycznym w 2019 roku według regiony. Źródło: iea.org

Ilość miejsc pracy w sektorze energetycznym w Chinach to efekt dwóch czynników – wielu rozwijających się projektów związanych z budową nowych obiektów oraz faktu, że w tym kraju koncentruje się światowa produkcja fotowoltaiki. 

Energetyka oferuje płace powyżej średniej

Jak donosi IEA, aż 45% zatrudnionych w branży energetycznej to osoby wykwalifikowane z wykształceniem wyższym. To sprawia, że ten sektor przynosi wyższe płace niż średnie wynagrodzenie. W zależności od regionów, pracownicy energetyki zarabiają od 10% do 50% więcej. Niestety najgorzej zarabia się w OZE. Największe wynagrodzenia dla swoich pracowników oferują energetyka jądrowa, ropa naftowa i gaz. 

6c H1FCvdp1WBYEZXj5M Nc3ojVWHg OIhy7QHoLQlv1zXU0nfzW47aOf HAAMi7TBDE9P0tiY0BNoSGA9F16Ls5
Średnie roczne wynagrodzenie pracowników sektora energetycznego w 2019 roku. Źródło: iea.org

Energetyka dyskryminuje kobiety 

Tylko 39% zatrudnionych w branży energetycznej to kobiety. W dodatku lepiej płatne, wykwalifikowane stanowiska w produkcji konwencjonalnej energii w 84% należą do mężczyzn. To sprawia, że energetyka jest daleko w tyle w temacie równości płci w porównaniu do globalnej gospodarki. Największa reprezentacja kobiet w sektorze energetycznym to założycielki start-upów i wynalazczynie związane z rozwojem czystych źródeł energii. 

Nawet jeśli kobiety znajdą pracę w sektorze czystej energii to zarabiają mniej. Aż ⅔ ankietowanych w badaniach MAEO twierdzi, że kobiety zarabiają mniej w porównaniu do mężczyzn na tych samych stanowiskach. 

Źródło: iea.org

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.