Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niezależność energetyczna od Rosji będzie sporo kosztować. KE ogłosiła plan REPowerEU

Niezależność energetyczna od Rosji będzie sporo kosztować. KE ogłosiła plan REPowerEU

Komisja Europejska ogłosiła szczegóły wyczekiwanego planu REPowerEU. Za niezależność unii od rosyjskich paliw kopalnych będzie trzeba zapłacić 300 mld euro. Jakie zmiany przyniesie plan UE? 

BANER MOBILEB1
Reklama

REPowerEU jako odpowiedź na kryzys energetyczny 

Plan REPowerEU, zapowiedziany w marcu tego roku jako uzupełnienie Fit for 55, to reakcja UE na kryzys energetyczny wywołany inwazją Rosji na Ukrainę. Działania Komisji Europejskiej wynikają z zależności od rosyjskich paliw kopalnych – gazu, ropy i węgla, które w obliczu wojny stały się istotną bronią ekonomiczną i polityczną. 

Celem planu REPowerEU jest wypracowanie niezależności unijnej gospodarki od surowców importowanych z Rosji najszybciej, jak to możliwe. Projekt Komisji Europejskiej uwzględnia również inny, globalny problem – kryzys klimatyczny i palącą potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu szczególne miejsce w planie REPowerEU mają zająć odnawialne źródła energii

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Zielona transformacja sposobem na Rosję 

Zdaniem KE, transformacja energetyczna oparta na odnawialnych źródłach energii ma w bliskiej przyszłości przynieść wzrost ekonomiczny, zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne, a także złagodzić zmiany klimatu. 

Plan REPowerEU opiera się na czterech filarach:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Na realizację planu REPowerEU i niezależność od rosyjskich surowców energetycznych Komisja Europejska potrzebuje 300 mld euro. W zamian ma to przynieść oszczędność w wysokości 100 mld euro rocznie. 

Komisja Europejska zmienia cele Fit for 55 

Komisja Europejska chce zwiększyć skalę i przyspieszyć proces wdrażania odnawialnych źródeł w sektorze energetycznym, przemyśle, budownictwie i transporcie. W tym celu zaproponowała zmianę celów na 2030 rok ustanowione w pakiecie Fit for 55 – podwyższenie udziału OZE w produkcji energii z 40% do 45%

W związku z tym UE planuje kilka inicjatyw, m.in. prawny obowiązek montowania paneli słonecznych na wszystkich budynkach publicznych, wsparcie integracji energii geotermalnej i słonecznej czy popularyzację pomp ciepła, zielonego wodoru oraz biometanu. 

UE chce 60 mln pomp ciepła do 2030 

Istotnym punktem w transformacji energetycznej UE są inwestycje w rozwój pomp ciepła, związane z poprawą efektywności energetycznej budynków. W tym celu KE proponuje wyznaczenie ostatecznego terminu wycofania tradycyjnych kotłów, najpóźniej do 2029 roku. 

Zgodnie z planem REPowerEU do 2026 roku ma działać 20 mln nowych pomp ciepła, a do 2030 aż 60 mln. 

Zielony wodór i biometan zamiast gazu 

Surowcem, który ma zastąpić paliwa kopalne i przyspieszyć dekarbonizację przemysłu oraz transportu będzie zielony wodór. Plan REPowerEU uwzględnia wyznaczenie konkretnego celu dla wszystkich krajów członkowskich – udziału 20 mln ton zielonego wodoru do 2030 roku, 10 mln z krajowej produkcji, a kolejnych 10 mln z importu. 

W tym zakresie Komisja Europejska zapowiedziała już dwie regulacje dot. produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych. Na cel przyspieszenia projektów wodorowych UE przeznaczy 200 mln euro z zaplanowanego budżetu. 

Drugim surowcem, które ma w przyszłości mieć większy udział produkcji energii jest biometan. Na inwestycje związane z rozwojem biogazu, czyli nawiązaniu nowego partnerstwa i zwiększeniu produkcji, UE planuje przeznaczyć 37 miliardów euro do 2030 roku. Według ustaleń Komisji Europejskiej z 8 marca 2022 roku biometan ma pokryć w ciągu najbliższych 8 lat 20% obecnie importowanego z Rosji gazu.

Procedury trwają za długo 

KE za główną przeszkodę dynamicznej transformacji energetycznej uważa zbyt wolną i skomplikowaną procedurę wydawania pozwoleń na realizację projektów OZE. Według szacunków, obecnie trwa ona nawet do 9 lat dla projektów farm wiatrowych oraz 4,5 roku dla fotowoltaiki. 

W związku z tym UE wypracowała konkretne rekomendacje w celu uproszczenia procedur, a także planuje przeznaczyć środki na usprawnienie legislacji na szczeblach krajowych. 

EU Energy Platform 

Wsparciem dla planu REPowerEU ma być EU Energy Platform, unijna platforma zakupu gazu, LNG oraz wodoru. Celem projektu ma być zapewnienie bezpieczeństwa dostaw, optymalne wykorzystanie surowców, a także zacieśnienie współpracy z kluczowymi partnerami na tym polu. 

Za pośrednictwem unijnej platformy zakupu energii państwa członkowskie mogą teraz współpracować w zakresie kupna gazu od innych dostawców i rozwoju międzynarodowego rynku wodoru, z korzyścią dla wszystkich krajów powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, poza planem EU Energy Platform, Unia Europejska ma wspierać takie kraje, jak Ukraina, Mołdawia, kraje Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego. 

Źródło: ec.europa.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.