Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Transformacja energetyczna UE: panele słoneczne na budynkach publicznych 

Transformacja energetyczna UE: panele słoneczne na budynkach publicznych 

Komisja Europejska chce zrealizować projekt transformacji energetycznej sektora publicznego “European Solar Rooftops Initiative”. W ramach planu na wszystkich budynkach publicznych w UE mają być zainstalowane panele słoneczne. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fotowoltaika będzie dostarczać energię wszystkim budynkom publicznym w UE

Potrzeba transformacji energetycznej krajów UE stała się pilniejsza przez wojnę w Ukrainie i związaną z nią konieczność uniezależnienie od rosyjskich paliw kopalnych. W ramach tego planu Komisja Europejska zaproponowała wdrożenie źródeł czystej energii we wszystkich budynkach użytku publicznego w Unii Europejskiej do 2025 roku. 

Energia słoneczna i ciepło mają kluczowe znaczenie dla stopniowego zmniejszania zależności UE od gazu ziemnego z Rosjistwierdziła Komisja Europejska wdłg. Reuters. 

Do realizacji projektu zachęcają też spadające ceny montażu fotowoltaiki – te koszty spadły aż o 80% w ciągu ostatniej dekady. MImo tego, w 2020 roku energia słoneczna była źródłem jedynie jedynie 5% elektryczności w UE. 

UE odcina się od rosyjskich paliw kopalnych 

Projekt “European Solar Rooftops Initiative” jest częścią pakietu REPowerEU, a jego szczegóły mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu. Unia Europejska planuje przeznaczyć 195 milionów euro na cel niezależności od paliw kopalnych z Rosji, co ma zapewnić dostęp do bezpiecznej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii. 

Plan UE wymaga zaangażowania rządów

W realizację projektu musiałyby włączyć się kraje członkowskie UE już w tym roku. Program “European Solar Rooftops Initiative” wymagałaby ograniczenia wydawania pozwoleń dla instalacji PV do trzech miesięcy oraz wdrożenia programów wsparcia dla paneli PV. 

Inicjatywą wspierającą projekt instalacji paneli słonecznych na budynkach publicznych miałby być unijny program skupiając się na podnoszeniu kwalifikacji pracowników z sektora energii słonecznej. 

Warszawa była pierwsza

Niektóre kraje i miasta wyprzedziły już pomysły UE i wcześniej zdecydowały się na transformację energetyczną budynków użytku publicznego. Jednym z takich miejsc jest Warszawa. 

W ramach Warszawskiego Panelu Klimatycznego zaproponowano zainstalowanie paneli słonecznych na budynkach miejskich w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zgodnie z założeniami projektu, wszystkie budynki, które spełniają odpowiednie wymagania, mają być wyposażone w fotowoltaikę do 2030 roku. Ma to przynieść w najbliższych latach oszczędność wartą ponad 70 mld złotych.

Jeżeli program “European Solar Rooftops Initiative” wejdzie w życie, Warszawa będzie musiała przyspieszyć tempo zmian. 

Źródło: Reuters

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.