Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cena prądu rekordowo wysoka – prawie PLN 1000/MWh. Podwyżka o 70% w przyszłym roku?

Cena prądu

Cena prądu rekordowo wysoka – prawie PLN 1000/MWh. Podwyżka o 70% w przyszłym roku?

Cena prądu jest teraz rekordowo wysoka. Koszt energii elektrycznej w kontraktach giełdowych osiągnął prawie PLN 1000/MWh, a średni poziom od początku roku to PLN 701/MWh. Jeśliby taki poziom utrzymał się w kolejnej części roku, ceny energii elektrycznej w taryfie G w 2023 powinny wzrosnąć o ok. 70% – prognozują analitycy Biura Maklerskiego Pekao.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Cena prądu jest rekordowa wysoka

Cena prądu w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku podrożała aż o 229,30 zł za MWh. Jest to najwyższy historycznie wzrost średniej ceny, jeśli porównywać pierwsze kwartały ostatnich 12 lat.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wskazywał ostatnio, że cena prądu może być wyższa o 50% w przyszłym roku. Analitycy Pekao przewidują natomiast, że wzrosty cen mogą sięgać nawet 70%.


Ostateczna decyzja o cenach prądu pozostanie jednak w rękach URE, chociaż spółki energetyczne z pewnością chciałyby zrekompensować sobie rosnące koszty wytwarzania energii elektrycznej. Co stoi za wysokimi cenami energii na rynku hurtowym?

Dlaczego ceny energii rosną?

Za wzrostem cen energii stoją w dużym stopniu podwyżki surowców energetycznych. Węgiel jest już dwa razy droższy niż w styczniu 2021 roku.

Aktualne cenny innych surowców energetycznych także poszły mocno w górę. 27 kwietnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) poinformowało, że nastąpiło całkowite wstrzymanie dostaw gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego. W dniu wstrzymania dostaw cena gazu w Europie wzrosła o 24%.


Aktualna sytuacja na rynku zmusza do myślenia o alternatywnych źródłach energii. Więcej instalacji bazujących na OZE w miksie energetycznym, sprawia, że spadają ceny energii, czego dobrym przykładem jest sytuacja na Litwie. Jednym z pomysłów UE jest umieszczenie paneli słonecznych na wszystkich budynkach publicznych w UE. 

źródło: twitter.com, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.