Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cena prądu w 1 kwartale 2022 roku najwyższa od 12 lat. W 2023 ma wzrosnąć nawet o 50%

Cena prądu

Cena prądu w 1 kwartale 2022 roku najwyższa od 12 lat. W 2023 ma wzrosnąć nawet o 50%

Średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych (tzw. kontrakty OTC – over the counter – zawierane na rynku pozagiełdowym) w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 466,60 zł/MWh i była wyższa o blisko 100% od średniej ceny sprzed roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wskazuje, że cena prądu może być wkrótce jeszcze wyższa. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Cena prądu jest najwyższa od lat

Cena prądu w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku podrożała aż o 229,30 zł za MWh. Jest to najwyższy historycznie wzrost średniej ceny, jeśli porównywać pierwsze kwartały ostatnich 12 lat.

Cena prądu
źródło: opracowano na podstawie danych URE

Cena prądu w Polsce rośnie m.in. przez ceny surowców energetycznych. W związku z wojną w Ukrainie drożeje węgiel i gaz.

Istotny wpływ na poziom ceny mają kontrakty zawierane z dużym (rocznym, dwuletnim) wyprzedzeniem. W konsekwencji cena 466,60 zł/MWh może nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych. Została bowiem wyliczona na podstawie przekazanych przez wytwórców danych, które obejmują sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z własnej produkcji w pierwszym kwartale roku.

Mimo wszystko URE wskazuje, że cena prądu dla gospodarstw domowych pójdzie jeszcze w górę. 

Cena prądu pójdzie jeszcze w górę

Prezes URE podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odniósł się do tego, co może się zdarzyć w taryfach na 2023 rok, z regulowanymi cenami sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

– Gdybyśmy chcieli oszacować, jaka może być cena energii elektrycznej w przyszłym roku w stosunku do tego, co zostało zatwierdzone w taryfach na 2022 rok, to analizując ceny energii elektrycznej z dostawą na 2023 rok na koniec marca 2022 – I dekady kwietnia 2022 zostało zakontraktowane trochę więcej niż 40 TWh na rynku giełdowym i to jest wzrost (cen hurtowych energii – red.) mniej więcej o 50 % w samym komponencie energii – poinformował Rafał Gawin, Prezes URE.

Jednym z narzędzi obniżenia rynkowej ceny energii elektrycznej jest wzrost OZE w miksie energetycznym. Energetyka wiatrowa jest obecnie najtańszym źródłem wytwarzania energii w Polsce. Cena energii dzięki OZE spadła też m.in. w Litwie:

źródło: ure.gov.pl, eecpoland.eu, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.