Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Węgiel jest już dwa razy droższy niż rok temu. Aktualna cena węgla to impuls do rozwoju OZE

Węgiel jest już dwa razy droższy

Węgiel jest już dwa razy droższy niż rok temu. Aktualna cena węgla to impuls do rozwoju OZE

Badanie cen paliw stałych zlecone przez Polski Alarm Smogowy pokazuje stały wzrost cen w handlu detalicznym. Węgiel jest już dwa razy droższy niż w styczniu 2021 roku. Aktualne cenny innych surowców energetycznych także poszły mocno w górę, co zmusza do myślenia o alternatywnych źródłach energii. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Węgiel jest już dwa razy droższy

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. Tylko w pierwszym kwartale tego roku, od stycznia do kwietnia węgiel podrożał o 26%, pellet o 19%, a drewno kawałkowe o 24%. Łącznie od stycznia 2021 średnie ceny wzrosły o 101% (węgiel), 89% (pellet) i 74% (drewno kawałkowe). Węgiel jest już dwa razy droższy niż rok temu, a najprawdopodobniej to jeszcze nie koniec wzrostu cen.

Kontrola cen dotyczyła ceny typu orzech oraz ekogroszku o najwyższej kaloryczności. W ostatnim tygodniu marca 2022 średnia cena węgla typu orzech kl. 1 to 1771 zł, natomiast średnia cena ekogroszku to 1980 zł. Maksymalne odnotowane ceny węgla to nawet 2500 zł za tonę. Podrożał również pellet, którego średnia cena (1736 zł) jest zbliżona do ceny węgla typu orzech.

Coraz mniej węgla

W dużej część składów odczuwalny jest deficyt w zakresie dostaw, choć w większości punktów handlowych węgiel z reguły dostępny jest w ciągłej sprzedaży (szczególnie tam, gdzie oferowany jest w cenach przekraczających 2000 zł/tonę). W części składów podkreśla się, że zapasy są na wyczerpaniu i brakuje perspektywy na dalsze dostawy. Można też wyróżnić, na razie stosunkowo niewielką liczbę składów, gdzie węgla brakuje. Zdarzają się sytuacje, że w oczekiwaniu na dostawę wśród klientów tworzone są listy kolejkowe.

W związku z drastycznymi wzrostami cen nośników energii Polski Alarm Smogowy ponownie wystosował apel do premiera Morawieckiego o intensywne działania rządu dla zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce. 

– Niewykorzystany potencjał efektywności energetycznej w naszym kraju jest ogromny. W najbliższych latach zapotrzebowanie na energię do ogrzewania polskich budynków można zmniejszyć ponad dwukrotnie – ograniczając zużycie węgla, gazu czy biomasy. Przełoży się to nie tylko na mniejsze zużycie wspomnianych nośników energetycznych, ale również na niższe rachunki za ogrzewanieczytamy w apelu PAS.

– Najtańszą, najczystszą i najbezpieczniejszą energią jest ta, której nie zużyjemy, dlatego apelujemy do premiera Morawieckiego o intensywne działania na rzecz efektywności energetycznej, które nie tylko pozwolą rozwiązać problem smogu i ograniczą emisje gazów cieplarnianych, ale również zapewnią polskim gospodarstwom domowym dostęp do ciepła w przystępnej ceniemówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Dlaczego aktualna sytuacja na rynku energii może być szansą dla rozwoju OZE w Polsce? Zobacz treść apelu, który wystosował Polski Alarm Smogowy do premiera Mateusza Morawieckiego:

źródło: mat. prasowe, zdj. główne – Canva Pro

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.