1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pellet drożeje w związku z sankcjami i rezygnacją z rosyjskiego importu. Co z lasami?

Pellet drożeje w związku z sankcjami i rezygnacją z rosyjskiego importu. Co z lasami?

W ciągu dwóch tygodni wzrosły ceny benzyny, oleju i gazu. Czy w związku z trwającym kryzysem dostaw surowców energetycznych wzrosły też ceny pelletu drzewnego?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wzrosty cen pelletu

Obniżki cen surowców energetycznych na wiosnę raczej nie nastąpią. Często zdarzało się, że właśnie w tym okresie zbierano zapasy surowców, jednak obecne podwyżki trudno nazwać dobrą okazją do magazynowania surowców. W sezonie zimowym wzrosła liczba instalacji kotłów na biomasę w Europie.

Ceny pelletu drzewnego rosły już od kilku miesięcy, osiągając na rynkach nawet dwukrotnie wyższą wartość. Bardzo duży popyt na pellet przekroczył też możliwości produkcyjne Europy, która i tak zwiększa jego produkcję. W wielu miejscach w naszym kraju nie ma już tego surowca, a cena za tonę osiągnęła 1700 zł i może poszybować do 2000 zł. Szacuje się, że całkowita europejska produkcja pelletu zmniejszy się o 12-15%, co według branży skutkuje podwyżką cen. Zmniejsza się też import pelletu z Białorusi i Rosji oraz Ukrainy, która dostarczała rocznie około 400 tysięcy ton pelletu do Polski.

Pellet w ostatnich latach stał się coraz bardziej popularnym paliwem służącym do ogrzewania. Wraz z odchodzeniem od węgla, europejskie gospodarki szukają zamienników dla paliw kopalnych. Pellet stał się rozwiązaniem, szczególnie poza miastami. Gospodarstwa domowe, mieszkańcy wsi i rolnicy chętnie po niego sięgają. Światowym liderem w wykorzystywaniu pelletu na skalę światową są Włosi. Do 2018 roku głównym odbiorcą pelletu była Wielka Brytania.

Wielka Brytania już wycofała się z importu rosyjskiego pelletu

Wielka Brytania, która zrezygnowała z importu pelletu z Rosji odnotowało również dużą podwyżkę surowca. Angielskie firmy planują współpracę z innymi, zagranicznymi partnerami, na przykład z Półwyspu Iberyjskiego, aby wypełnić lukę. Osoby, korzystające z pelletu w Anglii, odczują wzrost cen od 25 do 40%. Przedstawiciele branży szacują, że ogrzewanie pelletem jest nadal bardziej opłacalne niż w przypadku korzystania z oleju lub gazu.

Czy pellet to właściwe źródło energii?

Brytyjska Rada ds. Pelletu podaje, że ​​poprzez rozwijanie i wzmacnianie krajowej produkcji pelletu i zrównoważonej gospodarki leśnej, kraj poczyni ogromne kroki na rzecz zeroemisyjności. Nie zgadzają się z tym przyrodnicy, którzy w spalaniu biomasy leśnej na potrzeby energetyczne widzą gigantyczne zagrożenie klimatyczne.

Przemysł ciepłowniczy wykorzystujący biomasę w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo niewielkimi niszowym, charakterystycznym dla obszarów wiejskich i pozasieciowych.

Według angielskich przedstawicieli branży pelletu sektor biomasy daje możliwości zatrudnienia większe niż inne technologie energii odnawialnej. W Anglii można uzyskać nawet 5900 euro dotacji na wymianę źródła ciepła właśnie na kocioł wykorzystujący biomasę.

Czytaj: Kocioł na pellet, czy pompa ciepła – co wybrać?

źródło: expressbydgoski.pl, bioenergy-news.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.