Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kocioł na pellet, czy pompa ciepła – co wybrać?

pump heat

Kocioł na pellet, czy pompa ciepła – co wybrać?

Sezon grzewczy wiąże się ostatnimi latami ze znacznymi podwyżkami za dostawy energii elektrycznej. Jak zwiększyć oszczędności za ogrzewanie i ciepłą wodę? Przyglądamy się dwóm zupełnie różnym metodom ogrzewania – pompom ciepła oraz pelletowi. Którą z nich wybrać dla siebie? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne i ekologiczne. Nazywane jest także rozwiązaniem przyszłości. Prognozuje się, że za sprawą tych dwóch cech w nadchodzących latach pompy staną się najchętniej montowanymi urządzeniami grzewczymi. Pompa ciepła wykorzystuje źródła energii odnawialnej (OZE), które znajdują się w wodzie, powietrzu, glebie, a nawet ściekach. 

Aby pompa ciepła mogła funkcjonować, potrzebny jest również dostęp do energii elektrycznej, a dzięki współczynnikowi COP (współczynnik efektywności pompy ciepła), możemy odczytać z licznika pompy, ile energii pobiera urządzenie, a ile jej wytwarza. Zazwyczaj COP wynosi 4-4,5. Znaczy to, że pompa generuje 4-4,5 kWh ciepła, a pobiera 1 kWh energii elektrycznej. 

Kto montuje pompy ciepła? Pompa ciepła jako ekologiczny rodzaj systemu grzewczego pełni niezastąpioną funkcję w różnych budynkach – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych przestrzeniach. Dzięki temu urządzeniu możemy także podgrzewać wodę użytkową i ochłodzić przestrzeń podczas cieplejszych dni w roku. 

Pompa ciepła i montaż instalacji fotowoltaicznej

Obecnie bardzo efektywnym rozwiązaniem, zapewniającym niezależność energetyczną i cieplną, jest połączenie funkcjonalności instalacji fotowoltaicznej oraz montaż pompy ciepła. Taki duet jest rozwiązaniem ekologicznym, ale i generującym oszczędności, związane z wytworzoną przez swoją instalację energią elektryczną, która może zasilić pompę.

Dlaczego pompa ciepła? Cechy

  • ekologiczna i bezpieczna dla środowiska oraz domowników
  • neutralna pod względem emisji
  • korzysta z odnawialnych źródeł energii
  • wykorzystuje nieznaczną ilość energii elektrycznej, wytwarzając dużo więcej energii cieplnej
  • urządzenie wielofunkcyjne, ciche i bezobsługowe
  • najtańsza forma pozyskiwania ciepła
  • im lepsza termoizolacja budynku, tym większa efektywność pompy
  • spełnia doskonale swoją rolę przy jednoczesnym ogrzewaniu podłogowym lub przy grzejniku niskotemperaturowym
  • może być instalowana w przestrzeni o dowolnych rozmiarach
  • ma kilka rodzajów: powietrzna, gruntowa, wodna

W tym zestawieniu znaleźli się czołowi producenci pomp ciepła.

Jak wygląda i jak powstaje pellet?

Pellet to paliwo, które wytwarza się z biomasy. Pellet ma formę stałą i najczęściej występuje w formie granulatu, pochodzącego ze sprasowanych trocin i wiór drzewnych. Granulki są niewielkie – mają rozmiar około 6-8 mm. To źródło energii zalicza się do jednego z najefektywniejszych form energetycznych.

Pellet dla kogo?

Źródła biomasy są traktowane jako paliwa odnawialne (choć biomasa leśna budzi wiele wątpliwości co do tej grupy), dlatego pellet również zalicza się do tej grupy. Pellet uważany jest często za jedno z najefektywniejszych źródeł ogrzewania. Z tego źródła paliwa korzystają często osoby mieszkające na wiejskich oraz rolniczych terenach, zwłaszcza rolnicy hodujący jarzyny w szklarniach, czy pracownicy przemysłu drzewnego. Popiół jest źródłem nawozu dla upraw, a bliskość ośrodków przetwarzających drewno zapewnia łatwy i szybki transport oraz dostępność tego surowca. 

Piec na pellet

Piece na pellet mogą też być montowane w domach jednorodzinnych. Odpowiednio dostosowany piec może mieć dogodną wielkość oraz będzie posiadał specjalne filtry, które będą redukować ilość gazów wytwarzanych w procesie spalania. Piec na pellet pomoże zapewnić w miarę niski koszt ogrzewania, sprawność i wygodę użycia, która nie pochłania więcej, niż przewidywane 1,5 godziny tygodniowo.

Dlaczego pellet? Cechy

  • ekologiczny – w porównaniu do innych paliw podczas spalania nie emituje dużej ilości gazów i dwutlenku węgla
  • jest efektem ubocznym z przemysłu stolarskiego, czy tartaków lub pochodzi ze specjalnych upraw energetycznych
  • ekonomiczny i efektywny – średnia moc energetyczna = 17–19 MJ/kg
  • pochodzi z biomasy, więc jest surowcem biodegradowalnym
  • resztki spalonego pelletu, czyli popiół można wykorzystać jako nawóz
  • pellet można łatwo magazynować
  • piec na pellet jest wygodny w użytkowaniu
  • piec można podłączyć do istniejącej już instalacji grzewczej
  • poziom pelletu uzupełnia się co jakiś czas
  • popiół zbiera się w zbiorniku, który sporadycznie się opróżnia

Podsumowanie – pellet, czy pompa ciepła?

Eksperci ds. energii podają, że ogrzewanie pompą ciepła jest najtańszą formą pozyskiwania ciepła w budynku. Pompa ciepła jest bezobsługowa, ekologiczna i gwarantuje ciepło i podgrzanie wody użytkowej (oraz możliwe chłodzenie) przez cały rok. Pompa ciepła wymaga jednorazowej inwestycji, a do jej efektywnego działania potrzebne jest odpowiednie wyizolowanie powierzchni. Należy też pamiętać, że pompy różnią się wielkością w zależności od rodzaju – trzeba przemyśleć kwestię odpowiedniego dla nas miejsca.

Choć obsługa pieca do pelletu zajmuje mało czasu, to musimy poświęcić na to około 1,5 godziny tygodniowo. Z kolei pompa ciepła wcale nie potrzebuje naszej ingerencji – działa bezobsługowo (podobnie, jak piec gazowy). Pompa ciepła nie generuje żadnych odpadów, a piec do pelletu co jakiś czas trzeba opróżnić z nagromadzonego (ale użytecznego) popiołu. Korzystanie z pompy ciepła jest korzystne, bo urządzenie ma wielofunkcyjne działanie przy niskim zużyciu energii. Koszty, które poniesiemy w przypadku korzystania z pompy ciepła, są niższe, niż w wypadku ogrzewania pelletem.

Dofinansowanie na pompę ciepła oraz piec na pellet

Jeżeli chcemy postarać się o dofinansowanie montażu instalacji grzewczej, musimy sprawdzić, czy trwa nabór do rządowego programu „Czyste powietrze”, „Ciepłe Mieszkanie” i „Moje Ciepło”. Na pompę ciepła możemy uzyskać znaczną część dofinansowania. Aby otrzymać dofinansowanie pieca na pellet czy zrębki, urządzenie musi posiadać europejski certyfikat Ecodesign (lub Ekoprojekt). Taki piec, zgodnie z unijnymi wymaganiami, ma zapewniać wysoką sprawność i efektywność działania oraz niską emisję zanieczyszczeń podczas użytkowania.

dn9yxNlBhYWc31KVsQu75K8xxytjQt3sRI27JhuKj1lJZWfWXgOGUO8bXoezVaFw3ulE8teXDgusQTUdChUnxgbPyllszABBBRnL
Certyfikat ehpa
zNY3H8xlPazt dfYq5ikwtI4da 1DlFyqzCkx9zjwbIgGB7Pe6ULCzxMuQaxsy4gD7eiKFRco1bITl 2 H5iN aHkOLWJ RmWMZ8hNWLBzdprrmJkn2i1Zf7AQBbta3qdVQKCvqM
Certyfikat no smog plus zapewnia o neutralności urządzeń pod względem emisji

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.