Pompa ciepła zimą. Jak sprawdza się w niskich temperaturach?

Pompa ciepła zimą. Jak sprawdza się w niskich temperaturach?

Zastanawiasz się nad wymianą źródła ciepła w swoim domu i rozważasz inwestycję w pompę ciepła? To doskonale! To komfortowe, funkcjonalne i ekologiczne rozwiązanie. Czy nadaje się do polskich warunków klimatycznych? Dowiedz się, jak pompa ciepła sprawdza się zimą, w niskich minusowych temperaturach. 

W skrócie:

  • Do odpowiedniego doboru pompy ciepła do zapotrzebowania domu niezbędna jest fachowa wiedza. 
  • Sprawdzając wydajność pompu ciepła, należy przyjrzeć się współczynnikowi COP i efektywności energetycznej urządzenia. 
  • Zimy w Polsce są coraz cieplejsze, a pompy ciepła sprawdzają się jako systemy grzewcze w warunkach nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza na minusie. 

Jak działa pompa ciepła?

Urządzenie pobiera energię ze środowiska, od tzw. oddolnego źródła energii (wody, gruntu lub powietrza) i przekazuje je do górnego, czyli do instalacji centralnego ogrzewania oraz na rzecz ciepłej wody użytkowej. Do pracy wykorzystuje jedynie prąd niezbędny do jej przesyłu. To sprawia, że jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku. W odpowiednim doborze jej mocy do zapotrzebowania domu niezbędna jest pomoc fachowca. Określa on zapotrzebowanie na ciepło oraz dostępne w okolicy możliwości poboru energii cieplnej ze środowiska. Indywidualna analiza pomaga zoptymalizować opłacalność inwestycji. Jak przedstawiają się koszty zakupu pompy ciepła? O tym więcej przeczytasz tutaj: https://swiatoze.pl/pompa-ciepla-co-to-jest-i-ile-kosztuje/?sidebarb

Jak sprawdzić efektywność pompy ciepła?

Aby dobrać urządzenie opłacalne, które będzie w stanie sprostać zapotrzebowaniu naszego domu, należy przyjrzeć się współczynnikowi COP. To na jego podstawie ocenia się efektywność pompy ciepła. Odzwierciedla on ilość energii cieplnej, którą pompa przekaże do budynku, w odniesieniu do energii elektrycznej pobranej z sieci. Im jest on wyższy, tym więcej ciepła można wytworzyć przy użyciu tej samej ilości energii elektrycznej. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Współczynnik COP odnosi się zarówno do źródła dolnego, czyli miejsca, z którego pobierana jest energia (grunt, woda, powietrze), jak i do źródła górnego – domowej instalacji grzewczej. Przyglądając się różnym modelom pomp ciepła, zwróć uwagę normę. Aktualnie COP powinien odnosić się do normy PN-EN 14511. 

To jednak nie wszystko! Istotna jest również budowa samego urządzenia, która ma przełożenie na starty ciepła układu i zużycie energii elektrycznej. Ważne, by pompy wyposażone były w odpowiednie sprężarki adekwatne do mocy i zastosowania całego systemu. Tym bardziej że to jeden z głównych, energochłonnych elementów. Sprężarka pobiera prąd niezbędny do uruchomienia pompy i odpowiada za podnoszenie ciśnienia czynnika chłodniczego. Efektywność jej pracy ma przełożenie na klasę energetyczną całego urządzenia. Zwróć więc uwagę na oznakowanie i wybierz to, o najwyższej klasie efektywności energetycznej. 

Jak pompa ciepła sprawdza się w niskich, ujemnych temperaturach?

Efektywność pomp ciepła budzi wiele zainteresowania w kontekście zimy i wydajności w niskich temperaturach. Jak sprawdzi się to ogrzewanie w polskich warunkach? Błędnie krąży opinia, że pompy nie są w stanie dostatecznie ogrzać domu jednorodzinnego zimą. Przeczą temu parametry i praktyczne zastosowanie. Nowoczesne pompy ciepła potrafią pobierać ciepło z otoczenia nawet przy temperaturze sięgającej – 30 stopni Celsjusza! W zależności od rodzaju urządzenia. Jak to możliwe?

Za poprawne działanie pompy ciepła i pobieranie energii cieplnej z dolnego źródła w minusowej temperaturze odpowiedzialny jest układ chłodniczy wyposażony w sprężarkę. Najefektywniejszym źródłem jest energia z wód gruntowych, ponieważ mają one wysoką temperaturę bez względu na porę roku. Niestety, nie jest to najpowszechniejsze rozwiązanie na rynku. Wynika to z problemów dostępności do wody i kosztów samej instalacji. 

Urządzeniem, na które najczęściej decydują się właściciele domów jednorodzinnych, jest powietrzna pompa ciepła. Pobiera ona energię cieplną z powietrza. Zależna jest więc od temperatury zewnętrznej. Analogicznie, im chłodniej, tym więcej mocy potrzebujemy do ogrzania budynku. Większość dostępnych modeli osiąga moc nominalną w temperaturze zewnętrznej na poziomie + 7 stopni Celsjusza. Pracują wtedy z optymalną wydajnością. Technologia pozwala jednak na uzyskanie energii cieplnej przy 20-stopniowym mrozie. Ich pracę wspiera najczęściej grzałka elektryczna. 

Polska zima a pompa ciepła 

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia obszarowa temperatura powietrza w zimie 2020/2021 wynosiła -0,2 stopnia Celsjusza. A to sprawia, że była wyższa o 0,2 stopnie od średniej wieloletniej (okres brany pod uwagę to 1991-2020). To oznacza, że uplasowała się ona jako 12. najcieplejsza zima w XXI w. w naszym kraju. 

Pas Pobrzeży i Wybrzeży Południowobałtyckich były najcieplejszymi regionami w tamtym sezonie. Średnia temperatura na tych obszarach wynosiła 0,8 stopni Celsjusza. Z 30-letniego rejestru pomiarów wynika, że godzin z temperaturą poniżej 15 stopni Celsjusza jest zaledwie kilkadziesiąt. To daje nam jedynie kilka dni w całej zimie. W tym kontekście zupełnie nie ma obaw o wydajność pompy ciepła jako systemu grzewczego domu jednorodzinnego. Szczególnie, jak mamy do czynienia z budownictwem termomodernizowanym. Istotne w utrzymaniu ciepła są m.in. zastosowane ocieplenie oraz stolarka okienna i cieplna. 

źródło: horyzont.com, ladnydom.pl, imgw.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.