Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najgorętsza pompa ciepła na świecie

Thor Nielsen

Najgorętsza pompa ciepła na świecie

Pompy ciepła to idealne uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Pompa skutecznie ogrzewa domową przestrzeń i wodę, ale może być też używana w procesach przemysłowych. W Norwegii opracowano jak dotąd najgorętszą pompę ciepła na świecie, którą można wykorzystać właśnie w przemyśle. Jaką temperaturę osiąga?

BANER MOBILEB1
Reklama

Gorąca woda

W domowej przestrzeni pompy działają zazwyczaj w temperaturach od 30 do 60˚C. Wysokotemperaturowa pompa ciepła osiągała jak dotąd max. ok. 80˚C. Znajdywała ona zastosowanie w budynkach termomodernizowanych lub takich, które wymagają użycia wody o temperaturze nawet do 80˚C. Taką pompą można zastąpić np. kocioł grzewczy.

Norweska organizacja badawcza Sintef wraz z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii (NTNU) opracowała wysokotemperaturową pompę ciepła, która osiąga aż do  180˚C. Instalacja jest przeznaczona do celów przemysłowych – można używać jej w procesach, które jako nośnik energii używają pary. Dzięki sprzętowi możliwe jest zmniejszenie zużycia energii na terenie danego obiektu od 40 do 70%. Możliwe jest to dzięki odzyskiwaniu niskotemperaturowego ciepła odpadowego.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pompa ciepła o rekordowej temperaturze może być wykorzystywana w przemyśle spożywczym, papierniczym oraz chemicznym. Michael Bantle z organizacji Sintef dodaje, że najbardziej obiecujący jest jednak sektor energii odnawialnej, gdzie tę technologię można rozwinąć jeszcze bardziej, łącząc ją z magazynowaniem termicznym.

Rekord

Już teraz opracowana w Norwegii technologia, jest nazywana najgorętszą na świecie pompą ciepła. System łączy technologię wody i pary, a naczelną rolę pełni tutaj sprężarka, opracowana przez firmę Tocircle. Maszyna jest ciągle chłodzona przez wodę, co zabezpiecza ją przed przegrzaniem, a także  zmniejsza naprężenia cieplne całego systemu. Dzięki temu zachowuje się wytworzone ciepło, a jego nadwyżki wprowadza się do pompy ciepła i zwiększa temperaturę całego procesu. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Ekspert z Sintef, która na rynku pomp ciepła działa już od 60 lat, podkreśla, że ogromną zaletą pompy ciepła jest znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych ze względu na zatrzymanie ciepła w obiegu. “Inwestycja przewyższa pod wieloma względami (przyp. red. ekonomicznymi i środowiskowymi) zużycie paliw kopalnych” – dodaje Bantle. Technologia ma wejść do komercyjnego użycia w tym roku.

źródło: sintef.no, pv-magazine.com, lg.com, fot. Thor Nielsen, Sintef

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.