Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd dostępnych dofinansowań rządowych do fotowoltaiki

Przegląd dostępnych dofinansowań rządowych do fotowoltaiki

Fotowoltaika w Polsce rośnie w siłę, coraz więcej Polaków decyduje się przejść na zieloną energię. Główną zasługą tak licznego zainteresowania są programy dofinansowujące pozwalające na znaczne obniżenie kosztów inwestycji. Przedstawiamy przegląd dostępnych obecnie dofinansowań.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mój Prąd 3.0

Mój prąd 3.0 to jeden z najpopularniejszych obecnie dostępnych dofinansowań. Przeznaczony jest dla osób fizycznych, produkujących energię elektryczną na własne potrzeby, które są stroną Umowy Kompleksowej z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.

Wszystkie aktualne informacje na temat tego programu znajdują się w poniższym artykule:

Ulga termomodernizacyjna

Ulega termomodernizacyjna, polega na odliczeniu podatku od podstawy wydatków, przeznaczonych na termomodernizację budynku jednorodzinnego. Przysługuje ona właścicielom wcześniej wymienionych budynków.

Łączna suma kosztów odliczonych ze wszystkich wydatków przeznaczonych na termomodernizację budynków jednego właściciela nie może przekroczyć 53 000 zł.

Termomodernizację należy wykonać do maksymalnie 3 lat od momentu otrzymania ulgi. W przeciwnym razie trzeba będzie ją zwrócić, oznacza to, że zostanie doliczona kwota poprzednio odliczona do przychodu.

Więcej na temat tego, jakie konkretne prace termomodernizacyjne podlegają uldze, przeczytamy na rządowej stronie.

Czyste powietrze”

Według ankiety przeprowadzonej przez firmę Sunsol aż 51% Polaków zdecydowało się skorzystać właśnie z dofinansowania „Czyste Powietrze”. Był to najchętniej wybierany program, który wyprzedził nawet „Mój prąd 3.0”.

Z ulgi „Czyste Powietrze” można skorzystać nie tylko w ramach montażu instalacji fotowoltaicznej, ale środki można przeznaczyć też na wymianę starych pieców oraz instalacji centralnego ogrzewania. Wniosek można złożyć zarówno przez Internet jak i w urzędzie.

Więcej na temat „Czystego powietrza” przeczytasz tutaj.

Program „Agroenergia 2021”

Program “Agroenergia” to dofinansowanie fotowoltaiki przeznaczone dla rolników. Wnioski przysługują zarówno osobom fizycznym jak i prawnym właścicielom obszarów rolnych.

W ramach tego projektu można dostać dofinansowanie nie tylko na fotowoltaikę, ale i na pompy ciepła, magazyny energii, biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne.

Program realizowany jest do 2027 roku, ale termin podpisania umowy upływa 31 grudnia 2025 roku.

Więcej na temat „Agroenergii 2021” przeczytasz tutaj.

Programy regionalne

W wielu regionach dostępne jest dofinansowanie na fotowoltaikę od gmin. Warunki programów i wysokość możliwych dofinansowań ogłaszane są lokalnie.

Oferowane dofinansowania mogą różnić się od siebie, dlatego warto śledzić na bieżąco informacje podawane przez poszczególne gminy.

„Energia Plus”

Program „Energia Plus” przeznaczony jest dla firm. Celem projektu jest zminimalizowanie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza.

Terminu składania wniosków mija 17 grudnia 2021 roku.  Więcej na temat “Energii Plus” przeczytasz tutaj.

źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.