1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy chcą niezależności energetycznej

Polacy chcą niezależności energetycznej

Według badań przeprowadzonych przez firmę SunSol aż 72% Polaków pragnie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu. Nadzieje pokładają w fotowoltaice i innych ekologicznych źródłach energii, a ich wiedza jest coraz bardziej obszerna . Czy jest to następstwo ogłoszonych zmian prawnych od 2022 r.?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

“Polacy i fotowoltaika 2021”

Firma fotowoltaiczna SunSol przeprowadziła badanie, aby przekonać się, jakie jest podejście Polaków do zewnętrznych firm energetycznych. Z wyników ankiety o nazwie „Polacy i fotowoltaika 2021” odczytujemy, że aż 72% Polaków chce całkowicie uniezależnić swój dom w generowaniu prądu. Natomiast 22% ankietowanych chciałoby częściowo zredukować współpracę z dostawcą energii, a 6% nie była zainteresowana porzuceniem bilansowania z siecią.

Ponadto 55% uczestników wytypowało właśnie fotowoltaikę jako najbardziej ekologiczne źródło energii, a 15% była przeciwnego zdania. Z kolei 29% pytanych nie miało wykształcenia w tym temacie.

Z naszego doświadczenia wiemy, że chęć energetycznej niezależności jest bardzo ważna dla naszych klientów i pokazało to również nasze badanie. Pokrzepiający jest fakt, iż ponad połowa Polaków uważa panele fotowoltaiczne za najlepsze rozwiązanie energetyczne pod względem ekologii. Wciąż jednak prawie 30% nie ma wiedzy na ten temat, co oznacza, że niezbędna jest edukacja dotycząca śladu węglowego wytwarzanego przez inne źródła wytwarzania energii. – Michał Kitkowski, CEO SunSol.

3fAYQMqFpXGlD 9bVbx sAPHdH23ChzYzF5qJ6NIAPYy43qzWhJu9sbFrjFQvdZ0UhQHu9B8JVIssCc3en8e63lpBb5Sp4DgZnXoDJoW3G2ekJtp8 3 5FifMPUY fjndgaLC7Az

Zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne

Zapytani o zwrot inwestycji paneli PV ankietowani, poprawnie wytypowali, że zwraca się ona prosumentowi po około 6-8 latach. Aż 25% ankietowanych wskazało poprawną odpowiedź. W przypadku większych przydomowych instalacji fotowoltaicznych inwestycja może zwrócić się po około 3-5 lat, właśnie na ten przedział postawiło 30% osób. Zdecydowana mniejszość postawiła na zwrot w ciągu 9-10 lat (19%), 11-15 lat (15%) oraz do 3 lat (11%). 

Koszty inwestycji

SunSol sprawdzał również wiedzę Polaków na temat wysokości kosztów, jakie należy ponieść przy zakupie instalacji fotowoltaicznej. Zdecydowana większość, bo 40% uważa, że wynoszą one od 16 do 25 tys. zł. Natomiast jedynie  28% wskazało prawidłową odpowiedź, czyli przedział od 26 do 35 tys. zł. Następnie 17% badanych na to pytanie odpowiedziało, że koszty te wynoszą do 15 tys. zł. 10%  stwierdziło, że 36-75 tys. zł, 3%., że to przedział od 76 do 100 tys. zł, a 2% wybrało kwotę powyżej 100 tys. zł.

https://swiatoze.pl/rodzaje-ogniw-fotowoltaicznych-jakie-do-przydomowej-instalacji/

Dofinansowania fotowoltaiki

Ostatnią część ankiety przeznaczono na pytanie dotyczące dofinansowania do fotowoltaiki. Ankietowani najczęściej zaznaczali „Czyste powietrze” (51%), tuż za nim był „Mój Prad” z 36% głosów. Ostatnie miejsce na podium z 28% głosów zajęła ulga termomodernizacyjna. Tylko 14% osób zaznaczyło preferencyjne kredyty i pożyczki, a 20% osób nie słyszało o żadnym dofinansowaniu. 

źródło: money.pl, Komputer Świat

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.