Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika a nasłonecznienie w Polsce

słońce

Fotowoltaika a nasłonecznienie w Polsce

Czy inwestować w fotowoltaikę w polskiej strefie klimatycznej? Czy instalacja fotowoltaiczna działa w pochmurne dni i jak funkcjonuje zimą?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Porównanie do Niemiec

Czasami spotykamy się z opinią, że w Polsce lub podobnej strefie klimatycznej jest za mało słońca, by produkować energię elektryczną. W opiniach na temat modułów fotowoltaicznych często pojawia się odwołanie do Niemiec,  gdzie przydomowe elektrownie fotowoltaiczne są bardzo popularne.

W słoneczne dni powszednie, moc energii fotowoltaicznej pokrywa aż 35 % chwilowego  zapotrzebowania na energię w całym kraju. Nie raz ten procent potrafi zwiększyć się aż do połowy ich dziennego zapotrzebowania. Te dane pochodzą z raportu „Recent Facts about Photovoltaics in Germany” przygotowanym przez niemiecki Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (ISE).

W Polsce nasłonecznienie wynosi około tysiąc kilowatogodzin na metr kwadratowy, a Warszawie tysiąc sto kilowatogodzin, czyli tyle samo co w Berlinie.

Nasłonecznienie w przedziale rocznym

Nasłonecznienie jest podawane w przedziale rocznym – latem będzie większe, zimą zdecydowanie mniejsze.  Mówiąc o oszczędnościach, czy opłacalności instalacji fotowoltaicznej mamy na myśli cały rok, a nie o poszczególne miesiące. Czasami kilka dni lata wystarczy, by moduły wyprodukowały tyle energii ile przez cały miesiąc w wyjątkowo śnieżnej zimie.

Zasłonięte panele fotowoltaiczne

Zimową porą w czasie większych opadów na dachu będzie leżał śnieg, więc zmniejszy się pobór promieni słonecznych ( to samo mogą powodować jesienne liście). Musimy pamiętać, że modułów nie można samodzielnie czyścić. Bardzo łatwo doprowadzić wtedy do uszkodzeń, a żaden dostawca nie obejmuje tego w gwarancji. Jednak śnieg nie jest powodem do obaw, bo w niepogodę korzystamy z energii wyprodukowanej latem.

Kalkulator nasłonecznienia

Komisja europejska stworzyła kalkulator nasłonecznienia Photovoltaic geografical information system. Aplikacja czerpie dane z instytutów meteorologicznych i uaktualnia je na bieżąco.

Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie sprawdzić potencjał nasłonecznienia w naszej okolicy, oraz możliwą produktywność dla planowanej instalacji fotowoltaicznej.

Z kalkulatora możemy skorzystać bezpłatnie w Internecie, jest on całkowicie niezależny od producentów instalacji fotowoltaicznych.

źródło: IKEA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.