Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wzrosły rachunki za gaz

Wzrosły rachunki za gaz

Od początku roku rosną ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Ze względu na wzrost tych cen, w Polsce zatwierdzono zmianę taryfy na sprzedaż gazu. O ile wzrosną rachunki za gaz?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nowa taryfa na sprzedaż gazu

Ze względu na wzrost cen gazu na rynku hurtowym, czyli Towarowej Giełdzie Energii (TGE), z której PGNiG kupuje gaz, spółka zaproponowała w lipcu kolejną już zmianę taryfy. Wyszła z tą prośbą do prezesa URE, który zatwierdził nową taryfę. Wzrost cen gazu jest widoczny także na pozostałych rynkach europejskich – dodaje URE.

Zapłacą gospodarstwa domowe

PGNiG Obrót Detaliczny świadczy usługi odbiorcom gazu z gospodarstw domowych. URE podkreśla, że jest to jedyna grupa odbiorców, dla której regulator zatwierdza taryfy za paliwo gazowe. 

Przypomnijmy, że od 2019 roku, ceny gazu wzrosły o 5,6%. Obecna zmiana taryfy niesie za sobą wzrost cen gazu o 12,4%. Opłata abonamentowa nie zostanie podniesiona. 

217978208 182208523945961 4742449882413580451 n

Oznacza to, że w części rachunku za gaz od PGNiG OD wzrost średnich płatności wyniesie  11,4% dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls 11,5% wzrost cen odczują odbiorcy używający gazu zaazotowanego Lw.

Za co płacimy?

Rachunek za gaz składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz (obrót) oraz dystrybutorowi za jego dostarczenie. Najwięcej odbiorców obsługuje PSG, czyli Polska Spółka Gazownictwa. Zmiany na rachunkach wynikają z uwzględnienia taryf obu spółek. Przeczytaj też, co wchodzi w skład rachunku za prąd.

źródło: URE

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.