Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pomiar skali zanieczyszczenia światłem

Pomiar skali zanieczyszczenia światłem

Zanieczyszczenie światłem jest widoczne praktycznie na całym świecie. Trudno odnaleźć miejsca, które, chociaż w minimalnym stopniu nie są nim dotknięte. Do badań i monitorowania tego zjawiska włączyła się Politechnika Gdańska.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pionier w Polsce

Międzynarodowa sieć pomiaru jasności nieba Globe at Night – Sky Brightness Monitoring Network (GaN-MN) to kampania, zwracająca uwagę na postępujące zanieczyszczenie światłem. Sieć obejmuje 64 czujniki do długoterminowego monitoringu umieszczone w 19 krajach. Globe at Night jest oparta na nauce obywatelskiej (citizen science).

Gdańska uczelnia włączyła się w ten projekt, aby badać cały proces i zwiększać świadomość dotyczącą tego globalnego zjawiska. Udział w projekcie to w dużej mierze zasługa grupy badawczej ILLUME działającej w ramach Centrum EkoTech, która mocno zmotywowała się do wzięcia udziału w monitoring jasności nieba.

Monitoring nieba

Do akcji mogą włączyć się amatorzy, którzy mają możliwość wykonania badania jasności otoczenia tylko z pomocą swoich telefonów komórkowych. Dotychczas, czyli od 2006 r. ochotnicy wykonali 185 tys. pomiarów w 180 krajach. Elementem kampanii GaN-MN są też pomiary wykonywane profesjonalnymi czujnikami. Takie urządzenie Politechnika Gdańska zamontowała na dachu jednego ze swoich budynków. Sensor mierzy jasność nieba na terenie kampusu, ale i pozwala połączyć się z siecią i monitorować dane z innych, światowych czujników. 

Politechnika prowadzi też badania zmian jasności nieba w ramach grantu: „Innowacyjna metoda monitorowania zanieczyszczenia światłem sztucznym w środowisku naturalnym i zurbanizowanym z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających” finansowanego w ramach programu Argentum Triggering Research Grants.

Brudne światło

Zanieczyszczenie świetlne jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych zanieczyszczeń na świecie. W porównaniu do zanieczyszczenia hałasem jest jednak łatwiejsze do zredukowania i uniknięcia. Sztuczne światło może wpływać negatywnie nie tylko na ludzi, ale i na środowisko wodne i żyjące w nim płazy

Obniża się jakość wody w zbiornikach, a z powodu sztucznej łuny światła dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy zooplanktonem (pierwotniakami i skorupiakami) a fitoplanktonem (który stanowią glony i sinice). W zbiorniku może dojść też do dysfunkcji rozwoju stawonogów (rozwielitek). Stąd bierze się zakwit sinic, których zdecydowanie powinniśmy unikać.

Czy wiesz, czym jest zanieczyszczenie hałasem? Przeczytaj o dźwięku, który może wkrótce wyginąć.

źródło: PAP, globeatnight-network.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.