Światło w godzinach nocnych wpływa negatywnie na płazy

Naukowcy z nowojorskiego Binghamton University przeprowadzili badania, z których wynika, że nocne światło szkodzi płazom. Czego się dokładnie dowiedzieli?

Płazy uchodzą za grupę zwierząt, która jest bardzo wrażliwa na zmiany środowiskowe. Badania naukowców z Binghamton Universit dodatkowo to potwierdzają, chociaż wcześniej czynnik świetlny nie był brany pod uwagę.

Badania na temat zanieczyszczenia światłem zyskały ostatnio na popularności – stwierdziła biolog Jessica Hua. – Trudno jest znaleźć miejsce na Ziemi, które nie byłoby choć minimalnie nim dotknięte. Zdaliśmy sobie sprawę, że niewiele wiadomo, jaki ma ono wpływ na płazy.

Dużo światła równa się mniej kijanek

Jessica Hua wraz z innymi naukowcami wystawiła żaby na wzmożone światło dzienne oraz sztuczne światło w nocy. Przy obu rodzajach oświetlenia wykluwało się mniej kijanek. Światło nocne okazało się bardziej szkodliwe. Dodatkowe osobniki oświetlane w godzinach nocnych były większe, mniej aktywne, a przy tym stały się bardziej podatne na pasożyty i wrażliwsze na zanieczyszczenia solą drogową.

To niepokojące, zwłaszcza że są to powszechne stresory, z którymi borykają się płazy. Nocne światło samo w sobie nie musi mieć nadmiernie negatywnego wpływu, jednak od kiedy dzikie zwierzęta rzadko napotykają zaledwie jeden czynnik stresujący w swoim otoczeniu, to kombinacja zanieczyszczenia światłem i dodatkowych elementów może źle oddziaływać na populacje płazów – wyjaśnia Grascen Shidemantle, inna badaczka biorąca udział w projekcie.

Kolejnym etapem projektu będzie zbadanie wpływu światła na inne organizmy żyjące w ekosystemie wodnym, np. na larwy ważek będące naturalnymi wrogami kijanek.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Łódź: nowy program proekologiczny. Na ulicy Piotrkowskiej od 2020 roku staną kosze na segregowane śmieci

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała wdrożenie nowego programu proekologicznego, którego celem jest rezygnacja z plastikowych opakowań. Kosze na odpady zmieszane będą zastąpione koszami na odpady selektywnie zbierane. Nowe zmiany na początek będą obowiązywać na ulicy Piotrkowskiej, później obszar ten zwiększy się o kolejne dzielnice.