Pomóż złotookom przetrwać zimę!

Złotooki to pożyteczne owady – są naszym sojusznikiem w walce ze szkodnikami roślin. Wrażliwe na zimno jesienią szukają kryjówek, często pojawiając się w domach, na strychach, a także w budynkach gospodarczych. Niestety, wtedy zdarza się, że są mylone z molami i zwalczane. Tymczasem powinno się im pomagać. Jak to robić?

Amerykański rząd chce usunąć wilka szarego z listy zagrożonych gatunków

Amerykańska Służba Połowu i Dzikiej Przyrody w Stanach Zjednoczonych chce usunięcia wilka szarego z listy gatunków zagrożonych. Od 1978 roku, kiedy to wilki są pod ochroną, ich liczba zwiększyła się pięciokrotnie. Jak informują ekolodzy, liczebność nie jest jednak stabilna na wszystkich terenach. Decyzja amerykańskiego rządu może przyczynić się do polowań na te dzikie zwierzęta, a co za tym idzie do ponownego zmniejszenia ich populacji.

Najstarsze baobaby zaczęły gwałtownie obumierać

Zachodzące w ostatniej dekadzie gwałtowne zmiany klimatyczne najprawdopodobniej przyczyniły się do obumierania najstarszych i największych na świecie afrykańskich baobabów. Informacje upublicznił brytyjski „The Guardian”, powołując się na badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Plants”.

Parki narodowe w Polsce

Na całym świecie, także w Polsce istnieją parki narodowe. To specjalne formy ochrony przyrody. Czy wiesz ile ich jest i gdzie powstał pierwszy park narodowy?