Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europejskie Drzewo Roku. Dąb Fabrykant z Łodzi na podium

Europejskie Drzewo Roku. Dąb Fabrykant z Łodzi na podium

180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zdobył najwięcej głosów internautów w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Fabrykant z liczbą 45,7 tys. głosów zostawił rywali daleko w tyle. Drugie miejsce zajął dąb ze Słowacji (18,2 tys. głosów), a trzecie kolonia jabłoni z Ukrainy (14,2 tys. głosów).

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Europejskie Drzewo Roku wybrane

21 marca poznaliśmy wyniki internetowego plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku. Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu zostało drzewo z Polski. Dąb Fabrykant, który rośnie przy głównej alei w parku im. Klepacza w Łodzi pokonał 15 kontrkandydatów.

Łódzki dąb szypułkowy ma 180 lat, wysokość ok. 22,5 m oraz obwód 458 cm. Wyróżnia się oryginalną budową.

– Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co robi niesamowite wrażenie na przechodniach. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic czytamy na stronie Klubu Gaja.

Swoją nazwę zawdzięcza fabrykanckiej historii Łodzi. Nadał mu ją w w latach 90. XX wieku Jan Siciński, biolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Nazywany jest również Jagoszem.

Na podium plebiscytu obok polskiego dębu znalazły się smoczy dąb ze słowackiej wsi Lozorno i kolonia ukraińskich jabłoni rosnących w miejscowości Królewiec.

Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Ten sukces zawdzięcza wielu ludziom dla których przyroda ma wielkie znaczenie, także w kontekście kulturowym i historycznym. Budowanie kapitału społecznego wokół drzew jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Nie możemy zostawiać tej pracy tylko instytucjom. Także my – obywatele i obywatelki powinniśmy robić wszystko, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać wspaniałości natury powiedział Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.

Promocja europejskich drzew

Konkurs na najpiękniejsze drzewo, a zarazem to z najciekawszą historią odbywa się od 2011 roku. Jego celem jest promocja europejskich drzew, zwrócenie uwagi na ich piękno i rolę w dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym. Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. 

Do europejskiego konkursu dostają się drzewa wytypowane wcześniej w krajowych głosowaniach. W tegorocznym plebiscycie wzięło udział 16. najciekawszych drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. W Polsce organizatorem konkursu jest Klub Gaja.

Dąb Fabrykant to już trzecie drzewo z Polski z tytułem Europejskiego Drzewa Roku. W 2017 zwycięzcą był Dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie), a w 2022 tytuł otrzymał Dąb Dunin z Przybudek w woj. podlaskim.

źródło: treeoftheyear.org, klubgaja.pl, drzeworoku.pl

fot. główne: zwycięzca konkursu na Europejskie Drzewo roku, źródło: dzeworoku.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.