Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czarny bez z Rzeszowa z szansą na tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020

Czarny bez z Rzeszowa z szansą na tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020

200-letni czarny bez z Rzeszowa ma szansę na zdobycie tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2020. Roślina uzyskała tytuł polskiego Drzewa Roku 2019, tym samym awansując do rozgrywek na poziomie europejskim. Koordynatorem polskich działań w tym zakresie są ekolodzy z Klubu Gaja. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czarny bez z Rzeszowa zostanie Europejskim Drzewem Roku 2020?

Zgłoszony do konkursu rzeszowski czarny bez charakteryzuje się niespotykaną budową – przybrał formę drzewiastą, co jest bardzo rzadkie dla przedstawicieli tego gatunku. 200-letni bez rośnie pomiędzy blokami na skwerze w centrum miasta. Prawdopodobnie stanowi pozostałość po ogrodach okalających posiadłość książąt Lubomirskich. Czarny bez zgłosiła do plebiscytu Halina Sikora, mieszkanka Rzeszowa. 

– Drzewo bzu czarnego w Rzeszowie jest unikatem pod każdym względem – biorąc pod uwagę jego wiek, grubość pnia, rozpiętość korony, urodę kwiatów i owoców, a także niezwykły mikroklimat, jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia. Jest majestatyczne i zarazem bardzo skromne. Człowiek  mając świadomość, że bez czarny to zazwyczaj krzew  stojąc pod naszym drzewem nabiera pokory.  W moim przekonaniu zasługuje ono również na imię, które oddawałoby jego urodę, siłę i historię. Myślę, że najlepszym  byłoby staropolskie imię Bronisław. Zachęcam wszystkich kochających przyrodę i naturę do głosowania w europejskim konkursie na bez czarny z Rzeszowapodkreśla rozmowie z portalem klubgaja.pl  Halina Sikora. 

W rywalizacji biorą udział te rośliny, które uzyskały w swoim kraju tytuł Drzewa Roku 2019. Z polskim czarnym bzem współzawodniczą dendrologiczne okazy pochodzące z 15 europejskich krajów. Są wśród nich m.in. Cisowe Drzewo Czarownicy (Irlandia), Drzewo Wolności w Kaposvár (Węgry) czy też Dąb o Trzech Nogach (Hiszpania). 

Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku 2020 trwa od 1 do 29 lutego br. Swoich faworytów można wspierać za pomocą strony internetowej. Ostatni tydzień trwania konkursu jest niejawny – na stronie nie będzie widoczna aktualna liczba głosów. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 17 marca br. podczas gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Na swoich dendrologicznych faworytów można głosować za pomocą strony internetowej https://www.treeoftheyear.org/vote.

bez 2
Fot. treeoftheyear.org

Źródło: treeoftheyear.org , klubgaja.pl, podroze.onet.pl

Fot. główne: treeoftheyear.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.