Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Złotooki – pożyteczne owady. Zaproś je do swojego ogrodu

Złotooki – pożyteczne owady. Zaproś je do swojego ogrodu

Złotooki to pożyteczne owady – są naszym sojusznikiem w walce ze szkodnikami roślin. Wrażliwe na zimno jesienią szukają kryjówek, często pojawiając się w domach, na strychach, a także w budynkach gospodarczych. Niestety, wtedy zdarza się, że są mylone z molami i zwalczane. Tymczasem powinno się im pomagać. Dlaczego warto o nie zadbać?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Złotooki – czym się wyróżniają?

Złotooki to charakterystyczne zielone owady o średniej wielkości. W Polsce występuje ok. 27 gatunków. Wyróżniają się przezroczystymi skrzydłami z zielonym unerwieniem, długimi czułkami, i jak sama nazwa wskazuje – złotymi oczami. Całkowicie różnią się od moli, z którymi jednak niejednokrotnie są mylone. I w przeciwieństwie do moli, złotooki to pożyteczne owady.

Dorosły złotook żywi się pyłkiem roślin, jednak jego żarłoczne larwy to naturalny wróg mszyc, przędziorków oraz stonki ziemniaczanej. Tylko w 3 fazie larwalnej złotook zjada średnio 400 mszyc, 2000 przędziorków i 200 jaj stonki. To wystarczające powody, dla których warto im pomagać. Dzięki nim szkodniki trzymają się z daleka.

Dla człowieka te owady są całkowicie bezpieczne. Nie atakują, nie kąsają, a mogą zrobić wiele pożytecznego. 

Gdzie występują złotooki?

Złotooki w sezonie występują praktycznie w każdym ogrodzie, chociaż z powodu ich ubarwienia są przez większość osób niezauważane. 

W większości dorosłe gatunki są drapieżne, ale odżywiają się również nektarem i pyłkiem roślinnym. Dlatego przyciągają je miejsca z roślinami miododajnymi, takimi jak: krwawniki, macierzanki, wilczomlecze, gryka, facelie oraz krzewami i drzewami – jarzębiną, lipą czy wierzbą. 

Jeśli chcemy gościć złotooki, warto też zrezygnować z oprysków chemicznych. 

zlotooki2
Fot.: ogrodosfera.pl

Domki dla złotooków

Późną jesienią złotooki szukają schronienia w zabudowaniach gospodarczych, domach, dziuplach czy pod korą drzew. 

W ogrodzie (a nawet na balkonie miejskim) można stworzyć złotookom dobre warunki do zimowania. Szacuje się, że w czasie zim ginie ich ok. 60-90%. Specjalistyczne domki można kupić w sklepach ogrodniczych czy budowalnych lub wykonać samemu. Mają postać niewielkich skrzynek z wywierconymi niewielkimi otworami. Najlepiej pomalować je na czerwono, pomarańczowo lub brązowo, bo te kolory ja przyciągają. Przednia ściana często składa się z listew tworzących szczeliny. Wnętrze budki wypełnia się sianem lub słomą. Ustawia się je na wysokości 1,5-2 m. Optymalny termin to wrzesień i październik. Skrzynkę przed zimą przenosi się do chłodnego pomieszczenia, np. garażu lub budynku gospodarczego. Wiosną wystawia się ją z powrotem na zewnątrz, aby owady mogły wrócić do swojego naturalnego środowiska. W jednym domku mogą zagnieździć się nawet setki tych istot.

źródło: muratordom.pl

Fot: Wiki

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.