Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chcesz mieć piękny ogród? Zobacz, jak stworzyć hotel dla owadów i dlaczego warto to zrobić

Chcesz mieć piękny ogród? Zobacz, jak stworzyć hotel dla owadów i dlaczego warto to zrobić

Świadomość naszego wpływu na środowisko naturalne z roku na rok rośnie. Jest coś, co możemy zrobić, aby o nie zadbać, a przy okazji wyhodować fantastyczny, kolorowy ogród, pełen bioróżnorodności. Sprawdź, jak samemu wybudować dom dla owadów i dlaczego warto to zrobić. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Moda czy konieczność?

Konstruowanie domków (czasem zwanych „hotelami”) dla owadów nie jest nową koncepcją. Przez ostatnie lata stało się to dość popularną praktyką. Może być to wynikiem mody, ale z pewnością przyczynił się do tego stanu rzeczy także wzrost świadomości społeczeństwa na temat wpływu podejmowanych przez nas działań na środowisko naturalne.

Ogród pełen bioróżnorodności nie byłby możliwy bez owadów. Jeśli chcemy cieszyć się kolorowymi, kwitnącymi kwiatami, musimy zatroszczyć się o obecność naszych małych towarzyszy. Co je odstrasza? I jak je przyciągnąć?

Co powoduje brak owadów w ogrodach?

Badania na ten temat są prowadzone od lat. Z pewnością jednym z głównych czynników przyczyniających się do wymierania lub migracji owadów z określonych obszarów jest chemizacja rolnictwa. Polega ona na stosowaniu dużej ilości środków chemicznych w celu zwiększenia wydajności produkcji rolnej. Niestety, korzystanie z takich substancji ma bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Chemikalia pozostają w glebie przez długi czas po zastosowaniu, co może zmieniać jej fizyczne i chemiczne właściwości, pogarszając jej jakość. To z kolei negatywnie wpływa na mikroorganizmy zamieszkujące glebę oraz na hodowane rośliny, które są spożywane przez ludzi lub inne organizmy. Pamiętajmy o tym, że nie ma pięknych kwiatów bez owadów, ale nie ma też owadów bez kwiatów. 

Częste koszenie trawników i nadmierne dbanie o ich estetykę także nie tworzy zbyt sprzyjających warunków dla różnorodności biologicznej. Mowa tu o idealnie ściętej trawie, czy też natychmiastowym pozbywaniu się liści lub kawałków drewna z trawnika.

Zamiast tego pozwólmy naturze działać swobodnie. Pozwólmy liściom, choćby pojedynczym, swobodnie opaść na ziemię, a kawałkom drewna leżeć na trawniku. Unikajmy niszczenia naturalnych siedlisk i ograniczmy stosowanie sztucznych nawozów do minimum.

Na łamach portalu pisaliśmy już o tym, jak stworzyć własne glebarium i w ten sposób chronić jeże, a dzisiaj chcemy opowiedzieć o tym, jak wybudować hotel dla owadów.

Jak stworzyć dom dla owadów?

Szacuje się, że na całym świecie wymiera 1-2% owadów rocznie. Te zatrważające dane to efekt badań naukowców z Uniwersytetu Connecticut, które zaprezentowali na łamach „Proceedings of the National Academies of Sciences”. 

Jednym z działań, które większość z nas może podjąć, aby przynajmniej częściowo wesprzeć populację owadów, jest budowa specjalnych domków, zwanych również hotelami dla owadów. To prosty, niedrogi i mało czasochłonny zabieg, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla tych małych stworzeń, jak i estetyki naszego ogródka.

– Stawianie hoteli dla owadów, mimo kilku wad, posiada bardzo dużo zalet i przyczynia się przede wszystkim do warunków istnienia zapylaczy w skali lokalnej. Szczególnie, że wraz z modą na stawianie tego typu konstrukcji, wzrosło zainteresowanie zakładania “ogrodów dla pszczół”, w których celowo sadzi się rośliny przyciągające te stworzenia. – mówi nam inż. architektury krajobrazu, Daria Bernat.

Przechodząc do konkretów – jak zbudować dom dla owadów? Technik jest kilka, a oto nasze praktyczne porady.

hotel dla owadow 3
Fot.: Hotel dla owadów na drzewie w Krakowie, archiwum prywatne, Paulina Tyc

Gdy zabierasz się do budowy domku, ważne jest, abyś zadbał o materiały, z których będziesz korzystał. Powinny być one naturalne i pozbawione toksycznych substancji. Możesz użyć drewna, skrzynek po owocach lub słomy.

Pamiętaj o wyborze bezpiecznego miejsca, z dala od ruchliwych dróg oraz obszarów, gdzie stosuje się intensywne środki chemiczne. Staraj się też, aby miejsce to było jak najbardziej osłonięte przed silnymi opadami atmosferycznymi i wiatrem.

Na początku z drewna skonstruuj obudowę. Jej kształt może być dowolny, choć najczęściej spotykane są te stworzone na wzór domu. Wewnątrz obudowy dodaj przegrody, gdzie będą umieszczone materiały chroniące zwierzęta. Ważne jest, aby warunki wewnątrz domku były jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunków środowiska.

Następnie przejdź do wypełnienia wnętrza konstrukcji. W takim „hotelu” możesz umieścić między innymi: liście, które stanowią schronienie dla pająków, trzcinowe rurki dla pszczół murarek, pnie drzew liściastych z wydrążonymi kanałami dla owadów, szyszki, korę drzewa lub drobne gałązki.

hotel dla owadow1
Fot.: Wolnostojący dom dla owadów w Krakowie, archiwum prywatne, Paulina Tyc

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.