Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak zrobić ekologiczną marzannę? Wiosenny poradnik

Jak zrobić ekologiczną marzannę? Wiosenny poradnik

Jak zrobić ekologiczną marzannę? Wiosenny poradnik

Powitanie wiosny ma długą i bogatą tradycję na całym świecie. W Polsce popularnym zwyczajem było przygotowanie i symboliczne topienie Marzanny. Kukła reprezentująca zimę, z którą wszyscy chcemy się pożegnać, nie zawsze jest jednak wykonana z ekologicznych materiałów. Jak więc zrobić ekomarzannę? Poznaj propozycję organizatorów akcji Operacja Czysta Rzeka. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Tradycja i współczesność

Coraz dłuższe dni, których wyczekujemy z każdym kolejnym porankiem, to znak nadchodzącej wiosny. Pora roku rozpoczynająca się 21 marca to doskonały moment, aby docenić budzącą się do życia po zimowych mrozach przyrodę.

Słowianie witali wiosnę w symboliczny sposób, poprzez tzw. topienie Marzanny, czyli kukły zrobionej ze słomy i innych elementów. Siano służyło często do izolowania od zimna w miejscach, które były niedostatecznie ogrzane, a w związku ze zbliżającą się wiosną, można było słomę wyciągnąć. Współcześnie robieniem Marzanny i topieniem jej w wodziezajmują się głównie dzieci i ich rodzice, opiekunowie oraz wychowawcy. Pierwszego dnia wiosny szeregi przedszkolaków i uczniów podstawówki ruszają nad lokalne potoki, aby wrzucić do nich zimową kukłę. Jednak czy w tej tradycji bierze się pod uwagę jej wpływ na środowisko?

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Ekologiczna Marzanna

Jeśli Marzanna powstała ze słomy, połamanych gałęzi i suchych elementów natury, nie ma obaw, że zaszkodzi przyrodzie. Jeżeli jednak do przygotowania lalki użyje się innych materiałów, a co gorsza plastiku, ta stara tradycja przyniesie więcej szkód niż pożytku. Twórcy akcji Operacja Rzeka zachęcają, aby pielęgnować tradycję, ale bez zaśmiecania środowiska.

– Tradycja topienia marzanny, to dobra okazja, żeby wprowadzić nowe nawyki i zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na temat ekologii. Proponujemy wykonanie symbolicznej ekologicznej marzanny z naturalnych elementów roślinnych, np. sitowia, trzcin, traw, słomy – mówią członkowie Operacji Rzeka, która odbywa się co roku, zrzeszając tysiące Polaków do sprzątania naszych pięknych rzek.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Poniższe wideo zawiera instrukcję stworzenia własnej eko-Marzanny, przygotowaną przez Operację Rzeka.

Pierwszy dzień wiosny to również dobrą okazją do pozbierania śmieci tam, gdzie lubimy chodzić na spacery – w lasach, nad rzekami, w górach i nad jeziorem. Operacja Rzeka co roku zachęca właśnie do tego. Ta ogólnopolska akcja ruszyła już po raz szósty. Od 1 marca każdy może zgłosić swój lokalny sztab, który zorganizuje w okolicy wiosenne sprzątania środowiska naturalnego. W tym roku Operacja Rzeka potrwa do 25 maja. W dotychczasowych pięciu edycjach udział wzięło ponad 36,7 tys. osób, które zebrały ponad 875 ton śmieci.

– Czytaj także: Do 7,4 ton mikroplastiku rocznie przenika z oceanów do powietrza. Nowe badania

Źródło: informacja prasowa – Operacja Rzeka, operacjarzeka.pl

Fot. Operacja Rzeka, Canva (Pexels)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.