Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Do 7,4 ton mikroplastiku rocznie przenika z oceanów do powietrza. Nowe badania

Do 7,4 ton mikroplastiku rocznie przenika z oceanów do powietrza. Nowe badania

Naukowcy z Uniwersytetu z Princeton udowodnili, że mikroplastik przedostaje się do atmosfery również z parujących oceanów. Powstają nowe pomysły jak ograniczyć produkcję tego surowca.

Reklama

Mikroplastik jest już wszędzie

Najnowsze badania potwierdzają, że mikroplastik staje się coraz bardziej wszechobecny w środowisku naturalnym. Występuje on już w wodzie, ziemi, żywności oraz w kosmetykach. Jego ślady odkryto nawet na szczycie Mount Everestu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Princeton opublikowane w październiku 2023 roku udowodniło, że mikroplastik trafia do powietrza również z parujących oceanów. Wykazano, że jego cząsteczki przemieszczają się z wody morskiej do atmosfery razem z małymi kropelkami. Następnie, po ich wyparowaniu, mikroplastik pozostaje w powietrzu i przemieszcza się na kolejne tereny. Szacuje się, że każdego roku ocean emituje nawet od 0,02 do 7,4 ton plastiku. To kolejny argument za tym, aby ograniczyć jego wykorzystywanie przy produkcji opakowań do żywności i napojów.

Pomysły na wyeliminowanie plastiku

Z biegiem czasu pojawiają się nowe pomysły na to w jaki sposób wyeliminować lub chociaż zmniejszyć produkcję plastiku. Jednym z nich jest zaprzestanie produkcji opakowań do żywności wytworzonych z tego surowca na rzecz opakowań jadalnych, w pełni biodegradowalnych. Tego typu opakowania udało się wytworzyć polskim naukowcom ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, o czym więcej pisaliśmy tu:

Kolejnym czynnikiem, który miałby spowodować zmniejszenie udziału plastiku, jest nałożenie dodatkowych opłat na opakowania na żywność i napoje. Od 1 stycznia 2024 roku takie przepisy obowiązują również w Polsce. Od teraz za pudełka na żywność doliczana będzie opłata 0,25 zł. W przypadku kubków na napoje, w tym pokrywek, wyniesie ona 0,20 zł. Dodatkowo z obrotu znikną produkty takie jak m.in. jednorazowe sztućce i talerze oraz słomki.

Kolejne firmy angażują się w walkę o czyste środowisko

Firma Waterdrop, której ambasadorem jest uznany tenisista, Novak Djoković, początkiem nowego roku wypuściła na rynek limitowaną edycję Microdrinka – Microtea Tropical Fusion. To rozpuszczalne w wodzie kapsułki o smaku herbaty, pozbawione kalorii, cukru, konserwantów oraz sztucznych słodzików. Waterdrop aspiruje do zostania w przyszłości ekologicznym liderem w branży napojów. Marka oferuje również kubki wielokrotnego użytku – ze stali nierdzewnej lub szkła borokrzemowego.

ff708d30754b85f7af4703455da139301704357584 1
Fot.: Rocket Science

– Jako Waterdrop uważamy, że zarówno firmy poprzez odpowiedzialną produkcję, jak również konsumenci dbający o swoje zdrowe nawyki mogą wspólnie podjąć trudną misję ratowania środowiska. Zrównoważony rozwój jest kluczem do tego, aby zakończyła się ona powodzeniem. Dlatego coraz więcej państw przyjmuje przepisy dotyczące ograniczenia produkcji plastiku. Co ciekawe, z badania przeprowadzonego przez Ekobarometr wynika, że nawet dwóch na trzech Polaków chce ograniczenia sprzedaży produktów w jednorazowych, sztucznych opakowaniach. W Waterdrop ograniczamy zużycie plastiku przy produkcji oraz oferujemy rozpuszczalne Microdrinki bez dodatku cukru i konserwantów – mówi Katrina Nevratilova z Waterdrop.

Źródła: informacja prasowa Rocket Science

Fot.: bing.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.