1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejny europejski kraj z systemem kaucyjnym. W Polsce czeka nas to już za rok

Kolejny europejski kraj z systemem kaucyjnym. W Polsce czeka nas to już za rok

Kolejny europejski kraj z systemem kaucyjnym. W Polsce czeka nas to już za rok

1 stycznia 2024 roku Węgry dołączyły do 14 europejskich krajów, które wprowadziły system kaucyjny (ang. DRS) obejmujący opakowania jednorazowego użytku po napojach. Ostatniego dnia listopada 2023 podobny system wdrożyła Rumunia, a już za rok do grona krajów zwracających kaucję za butelki i puszki dołączy Polska. Czy Bukareszt i Budapeszt dają nam dobry przykład?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak działa system kaucyjny na Węgrzech?

Wraz z nowym rokiem na Węgrzech zaczął obowiązywać system kaucyjny. Dzięki jego wprowadzeniu, Węgrzy będą mogli zwracać jednorazowe puszki aluminiowe, opakowania szklane i butelki z tworzyw sztucznych o pojemnościach od 0,1 do 3 litrów (z wyjątkiem napojów mlecznych). Za każde takie opakowanie wypłacona zostanie kaucja w wysokości 50 forintów (ok. 57 groszy). W całym kraju powstanie około 2000 punktów zwrotu zwanych „REpoint”. Punktami zwrotu będą automaty sprzedające w sklepach spożywczych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m². Wartość zwracanych butelek można wymienić na voucher, który następnie wykorzystamy w sklepie lub wymienimy na gotówkę, otrzymać na prywatne konto bankowe za pomocą aplikacji albo przekazać na wybraną organizację charytatywną.

Dzięki systemowi kaucyjnemu, Węgry mają nadzieje w ciągu trzech lat zwiększyć wskaźnik recyklingu plastikowych i szklanych butelek oraz metalowych puszek o 90%. Domyślnie zwracane do punktów będą mogły być tylko butelki wprowadzone do obrotu po 1 stycznia 2024 (będą miały nowy kod kreskowy i specjalne oznaczenie na etykiecie), jednak do końca okresu przejściowego (który potrwa pół roku), również stary typ butelek będzie mógł być używany. Warto jednak zaznaczyć, że opakowanie te nie będą przyjmowane w punktach zwrotu.

System kaucyjny w Polsce już w 2025 roku. Jak będzie wyglądał?

Również Polska zmierza do wprowadzenia systemu kaucyjnego w 2025 roku. Harmonogram wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce jest napięty: pierwsze dwa konsorcja już zrzeszyły swoje podmioty i złożyły wnioski o licencję. Szacuje się, że na polskim rynku powstanie maksymalnie pięciu operatorów, którzy staną przed wyzwaniem związanym z interoperacyjnością w celu zapewnienia godnego zaufania i płynnego przepływu produktów i środków pieniężnych.

Zgodnie z założeniami polskiego DRS-u, system obejmie butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklane butelki do 1,5 litra i metalowe puszki do 1 litra. Za każde takie opakowanie polski konsument dostanie 50 gr. Czy Polacy, podobnie jak Węgrzy, dostaną możliwość wyboru przelewu, vouchera bądź przekazania środków na cele charytatywne? Tego na razie nie wiadomo.

W ostatnim dniu listopada zeszłego roku system kaucyjny wprowadziła również Rumunia. Tamtejszy DRS nazywany jest największym na świecie – w jego skład wchodzi prawie 80 000 tysięcy punktów zbiórki. Władze kraju mają nadzieję, że pozwoli to poprawić sytuację kraju w unijnym rankingu recyklingu, gdzie zajmuje przedostatnie miejsce – zgodnie z danymi na 2021 rok, Rumuni recyklują zaledwie 5,2% swoich śmieci. W Polsce wartość ta wynosi 36,3%.

– O Rumuńskim systemie kaucyjnym więcej pisaliśmy tutaj: To największy system kaucyjny na świecie! Czy Rumunia stanie się recyklingowym rajem?

Źródło: informacja prasowa – Sensoneo, tworzywa.online

Fot. Canva (mali maeder, givagaphotos)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.