Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To największy system kaucyjny na świecie! Czy Rumunia stanie się recyklingowym rajem?

To największy system kaucyjny na świecie! Czy Rumunia stanie się recyklingowym rajem

To największy system kaucyjny na świecie! Czy Rumunia stanie się recyklingowym rajem?

W czwartek 30 listopada w Rumunii uruchomiono największy na świecie krajowy system kaucyjny. Obejmuje on prawie 80 000 punktów zbiórki i umożliwia zwrot plastikowych, szklanych i metalowych opakowań na napoje o pojemności do 3 litrów. Dzięki zintegrowanemu systemowi informatycznemu, cała operacja może przebiegać sprawnie i z korzyścią dla obywateli. Rumunia to 13 europejski kraj, który wdrożył system kaucyjny.

BANER MOBILEB1
Reklama

System kaucyjny w Rumunii – jak będzie działał?

Oficjalne uruchomienie systemu kaucyjnego w Rumunii nastąpiło 30 listopada 2023 roku. Tego dnia uruchomiono cały proces zwrotów opakowań po napojach o pojemności od 0,1 do 3 litrów. Za każdą butelkę można otrzymać 0,50 rumuńskiego leja (ok. 44 grosze). Rumunia zdecydowała się na jednego krajowego operatora systemu, konsorcjum RetuRO. Powstało ono dzięki połączeniu sił stowarzyszeń producentów i sprzedawców detalicznych oraz Ministerstwa Środowisk, Wód i Lasów. Nazwa operatora pochodzi od angielskiego słowa “return” czyli “zwróć” i skrótu RO, oznaczającego Rumunię.

Przed RetuRO ambitne zadanie – operator będzie musiał zarządzać 80 tysiącami punktów zbiórki rozrzuconych po całym kraju, do których ma zostać oddane nawet 7 miliardów opakowań po napojach rocznie. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Pomimo wielu wyzwań, udało nam się wdrożyć bardzo złożony system w niewiarygodnie krótkim czasie. Mówimy o niezwykle złożonym, modułowym systemie, który będzie musiał nie tylko obsługiwać informacje otrzymywane od prawie 80 000 podmiotów gospodarczych, ale także korelować dane dotyczące identyfikacji, zapasów, zwrotów, zbiórki, fakturowania i raportowania dla prawie 7 mld opakowań. Innowacyjny, wręcz rewolucyjny charakter tego systemu sprawia, że projekt ten jest zarówno ekscytujący, jak i inspirujący – wyjaśnia Cristian Mihai, dyrektor IT w RetuRO.

Czy kaucja pomoże w recyklingu?

System kaucyjny był szeroko promowany w Rumunii, a premier tego kraju, Marcel Ciolacu, wprost mówi o historycznym momencie dla kraju i zmianie myślenia wśród obywateli. Konieczność zmian pod kątem recyklingu faktycznie w Rumunii istnieje. Zgodnie z danymi Eurostatu za 2020 i 2021 rok, zaledwie 5,2% rumuńskich śmieci jest poddawane recyklingowi. W przypadku odpadów komunalnych jest to 11,3%. W obydwu rankingach daje to Rumunii przedostatnie miejsce spośród krajów Unii (najgorsza w pierwszym przypadku jest Serbia, a w drugim Czarnogóra). Dla porównania: Polacy recyklują 36,3% ogółu swoich śmieci (22. miejsce w UE) i 40,3% odpadów komunalnych (16. miejsce). Teraz, gdy w Rumunii wprowadzono system kaucyjny, sytuacja powinna się poprawić, a państwo to na pewno podskoczy do góry w rankingach przetwarzania śmieci.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W Polsce również ma zostać wprowadzony system kaucyjny. Zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z podpisaną we wrześniu przez prezydenta ustawą kaucja w Polsce obejmie butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklane butelki do 1,5 litra i metalowe puszki do 1 litra. Kaucja za każde opakowanie ma wynosić 50 gr. Na razie nie wiadomo, ilu będzie operatorów polskiego systemu i kto będzie pełnił tę funkcję.

– A o recyklingu w Europie pisaliśmy tu: Kto w Europie recyklinguje najwięcej? Włochy i Belgia najlepsze, Polska poniżej średniej

Źródło: zielon.interia.pl, dlahandlu.pl, eplastics.pl

Fot. Canva (omersukrugoksu, MART PRODUCTION)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.