Nie segregujesz śmieci? Będą kontrole i kary

Od 6 września obowiązują przepisy, które mówią o tym, że segregowanie śmieci to nasz obowiązek. Wszyscy, którzy go nie spełnią, muszą liczyć się z karami nakładanymi przez gminy w postaci podniesienia stawki za wywóz śmieci. Kontrole mają przeprowadzać firmy zajmujące się odbieraniem odpadów.

Papier z opadłych liści

Ukraińskie Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w najbliższej przyszłości na Ukrainie zostanie uruchomiona produkcja ekologicznego papieru z opadłych liści. Technologia opracowana przez Walentyna Frećkę, studenta Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego, może pomóc zatrzymać wylesianie i sprawić, że produkcja papieru będzie przyjazna dla środowiska.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 30.09. – 6.10.

Czas na podsumowanie końcówki września i początku października. Mamy nieodparte wrażenie, że pierwsze miejsce wśród ekologicznych katastrof zajęła tragiczna historia stada warszawskich kóz, z których połowa padła, a martwe zwierzęta odnaleziono m.in. w Wiśle. Co poza tym działo się w branży OZE?

„Miecia” rusza w Polskę. Nietypowa śmieciarka nauczy najmłodszych segregować śmieci

Nie odpady, tylko multimedialna prezentacja i zjeżdżalnia dla najmłodszych – tak wygląda „Miecia”, nietypowa śmieciarka, będąca narzędziem kampanii „Działaj z imPETem!” prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań. „Miecia” pojawiła się już na ulicach Warszawy, a niedługo będzie ją można spotkać również w innych miastach.

Kawowa, ekologiczna alternatywa dla ceramiki

Nurt zero-waste wymaga od współczesnych projektantów kreatywności i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Niemiecki projektant – Julian Lechner nadał fusom po kawie drugie życie, wykorzystując je do stworzenia ekologicznych kubków i filiżanek do kawy. Jest to trwała i przyjazna dla środowiska alternatywa dla surowców ropopochodnych.