Recyklingowane schronienia zamiast namiotów. Idealne na ekofestiwal?

Niestety, festiwale muzyczne pozostawiają po sobie spore ilości śmieci. Firma Above All C6(n) postanowiła częściowo się z tym uporać i zaproponowała bardziej zrównoważony zamiennik namiotów. Ich propozycja to Pod(o), czyli niewielkie schronienie, które może być wielokrotnie używane. Wykonano je z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, a nie nowych materiałów, jak namioty. Pod(o) samo w sobie także nadaje się do recyklingu.

Jednorazowe talerzyki znikną z Unii Europejskiej

Projekt rezolucji w sprawie wycofania z obrotu plastikowych przedmiotów jednorazowych, takich jak talerze czy sztućce, został przyjęty przez komisję ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego. Teraz będzie przedmiotem obrad podczas sesji plenarnej i głosowania, do którego dojdzie najprawdopodobniej 25 października.

Odpady paliwem przyszłości?

Pamiętacie film „Powrót do przyszłości” i scenę, w której młody Marty McFly widzi auto swoich marzeń? Niewiele osób zwraca uwagę na to, że samochód ten napędzany jest energią wytworzoną z odpadów. I o ile perspektywa cofania się w czasie dzięki wehikułowi nadal wydaje się być odległa, to o tyle perspektywa użycia śmieci jako paliwa wcale tak daleka od rzeczywistości nie jest.

Jak działa nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów?

Dążenie do wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym coraz częściej staje się celem nowych oraz modernizowanych zakładów gospodarowania odpadami. O nowoczesnych sposobach przetwarzania śmieci oraz przyszłości jednej z takich proekologicznych instytucji opowiedział Michał Manowski z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Jarocinie.