Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Co Ministerstwo Przedsiębiorczości zrobiło dla eko-gospodarki? – bilans resortu

Udało nam się przeprowadzić cały szereg projektów, które realnie ułatwiają przedsiębiorcom życie oraz zapewniają im konkretne oszczędności. A także unowocześniają naszą gospodarkę i coraz śmielej pozwalają nam konkurować na globalnym rynku – chwali minister Jadwiga Emilewicz na dzień przed ciszą wyborczą. W bilansie przedstawiamy te zmiany, które przyczynią się do ochrony środowiska.

Wietnamskie słomki z trawy. Czy zastąpią plastik?

Jedna z wietnamskich firm wpadła na genialny pomysł produkcji słomek z trawy o nazwie turzyca, która rośnie w dolinie Mekongu. Trawa ma sztywną strukturę, trzeba ją przyciąć i wyczyścić w środku. Można ją produkować na dwa sposoby. Pierwszy polega po prostu na czyszczeniu i owinięciu w liście bananowca. Drugi zapewnia bardziej trwałą konstrukcję poprzez obróbkę termiczną i palenie w piecu. Wówczas słomka przetrwa nawet 10 dni.

Czego boi się Olga Tokarczuk?

Pisarka Olga Tokarczuk znana jest ze swojej proekologicznej postawy, głębokiej świadomości na temat najbardziej palących problemów związanych z ochroną środowiska i umiłowania natury. 10 października otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.

Uniwersytet Warszawski dla klimatu

1 października rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Michał Pałys wydał zarządzenie dotyczące powołania zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego pod nazwą „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”. Ponadto podczas inauguracji nowego roku akademickiego rektor UW w swoim przemówieniu nawiązał do ruchów społecznych na rzecz klimatu: – My chcemy, aby to nauka została usłyszana – powiedział.