Kielce przebudują Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach ogłosił w miniony piątek (12.04.) przetarg na budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach w gminie Kije. Obiekt posłuży przede wszystkim przybliżaniu młodzieży szkolnej walorów przyrodniczych regionu.

Lubuskie chce zmienić oblicze transportu

Czyste powietrze, ograniczenie ruchu samochodowego w centrach miast, optymalizacja transportu i promocja poruszania się na rowerze – to tylko wybrane z zagadnień omawianych na konferencji promującej wrześniowe wydarzenie, która odbyła się w sali prasowej lubuskiego urzędu marszałkowskiego.

Amerykański rząd chce usunąć wilka szarego z listy zagrożonych gatunków

Amerykańska Służba Połowu i Dzikiej Przyrody w Stanach Zjednoczonych chce usunięcia wilka szarego z listy gatunków zagrożonych. Od 1978 roku, kiedy to wilki są pod ochroną, ich liczba zwiększyła się pięciokrotnie. Jak informują ekolodzy, liczebność nie jest jednak stabilna na wszystkich terenach. Decyzja amerykańskiego rządu może przyczynić się do polowań na te dzikie zwierzęta, a co za tym idzie do ponownego zmniejszenia ich populacji.

Jak uczcić jubileusz dzielnicy? Posadzić las!

Krakowska huta ArcelorMittal Poland włączyła się w ciekawą inicjatywę, która ma uświetnić obchody 70-lecia powstania kombinatu oraz dzielnicy Nowa Huta. Zgodnie z założeniami na powierzchni dwunastu hektarów posadzi aż 70 tysięcy drzew. To jedno z działań, dzięki któremu Kraków może dołączyć do grona zalesionych miast Polski.

Topniejący śnieg odsłania coraz więcej zwłok himalaistów

Problem wyłaniających się spod śniegu zwłok himalaistów jest tak wielki, że po chińskiej stronie rozpoczęły się już działania, których celem jest sprowadzenie na dół jak największej ilości ciał. Nie jest to jednak proste zadanie: za sprawą nawarstwiającego się lodu zwłoki znacząco zwiększają swój ciężar, przez co mogą osiągnąć wagę nawet 150 kg. Dodatkowo wiele ciał znajduje się w trudno dostępnych miejscach. Eksperci szacują, że sprowadzenie na dół zwłok wymaga nakładów pieniężnych oscylujących w okolicach od 40 do 80 tysięcy dolarów (od ok. 153 do 305 tysięcy złotych).

Te pięć zwierząt wkrótce wyginie

Na przestrzeni lat wiele zwierząt wyginęło z przyczyn naturalnych lub poprzez działanie człowieka. Gatunki klasyfikowane jako wymarłe umieszczone są w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Teraz kolejnym pięć gatunkom grozi wyginięcie, a są to: tuńczyk błękitnopłetwy, rekin wielorybi, łuskowce, salamandra olbrzymia chińska i jesiotr.

Obserwacja bocianów czarnych dostępna online

Bociany w Polsce są mile widziane i chętnie podglądane. O ile jednak bocian biały przyzwyczaił się do obecności człowieka i jest dobrze poznany, o tyle bocian czarny, nazywany także hajstrą, jest płochliwy i raczej unika naszego towarzystwa. Dzięki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi ostatnio wymieniony gatunek można obserwować online.