W Austin uchwalono prawo zakazujące restauracjom wyrzucania jedzenia

„Kiedy marnujemy żywność, nie tylko dodajemy materiały organiczne do składowisk odpadów (gdzie generują metan, silny czynnik powodujący globalne ocieplenie), ale marnujemy także całą wodę, ziemię, energię, pieniądze, pracę i inne zasoby, które pochłonięte zostały w czasie wzrostu, przetwarzania, dystrybucji i przechowywania tej żywności”, jak wyjaśniła starszy specjalista ds. badań naukowych Darby Hoover z National Resources Defence Council (NRDC).

Fala plastikowych opakowań po chipsach zalała brytyjską pocztę w ramach kampanii ekologicznej

Królewska Poczta w Wielkiej Brytanii wydała publiczne oświadczenie, w którym poprosiła o zaprzestanie przesyłania pustych opakowań po chipsach. Ogromna ilość takich przesyłek zaczęła trafiać do brytyjskiej poczty w ramach kampanii ekologicznej, wymierzonej w najpopularniejszą markę chipsów na wyspach – Walkers. Uczestnicy kampanii chcą, by firma zmieniła swoje podejście do plastikowych opakowań i zaprzestała ich używania. W ramach kampanii 310 tysięcy osób podpisało petycję zaadresowaną do PepsiCo, właściciela marki Walkers, a nieznana liczba paczek po chipsach została wysłana wprost do siedziby firmy.

Arktyka bezpiecznym schronieniem dla wielorybów przed szkodliwym PCB?

Badania pokazują, że populacje wielorybów na dalekiej północy – w pobliżu Norwegii, Islandii, Kanady i Wysp Owczych, są znacznie mniej zanieczyszczone ze względu na odległość od głównych źródeł PCB. “Jedyne, co daje mi nadzieję w dłuższej perspektywie, jest to, że tak, stracimy populacje na całym uprzemysłowionym obszarze, ale są populacje, które radzą sobie całkiem dobrze w Arktyce”, powiedział Jepson.

Odpady paliwem przyszłości?

Pamiętacie film „Powrót do przyszłości” i scenę, w której młody Marty McFly widzi auto swoich marzeń? Niewiele osób zwraca uwagę na to, że samochód ten napędzany jest energią wytworzoną z odpadów. I o ile perspektywa cofania się w czasie dzięki wehikułowi nadal wydaje się być odległa, to o tyle perspektywa użycia śmieci jako paliwa wcale tak daleka od rzeczywistości nie jest.