1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe opłaty za plastikowe opakowania. Ile zapłacimy?

Nowe opłaty za plastikowe opakowania. Ile zapłacimy?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku pojawiły się trzy rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To efekt wdrażania unijnej dyrektywy single use plastic, nakładającej ograniczenia na stosowanie jednorazowego plastiku. Dodatkowe opłaty dotkną konsumentów. Wiemy ile i za co dopłacimy. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Prawna batalia z plastikiem

Unia Europejska od lat walczy z plastikiem i sukcesywnie wprowadza kolejne restrykcje i zalecenia, mające wyeliminować niemożliwy do przetworzenia surowiec. W 2019 roku Komisja Europejska przyjęła planowaną przez kilka lat dyrektywę plastikową o nazwie single use plastic. Wówczas Europę obiegły informacje o planowanym wycofywaniu z obiegu plastikowych patyczków do uszu, słomek, jednorazowych sztućców czy kubeczków. Teraz pora na kolejny krok – początkiem nowego roku weszły w życie trzy rozporządzenia ministerstwa Klimatu i Środowiska, wszystkie związane są ze wspomnianą dyrektywą.

Rozporządzenia te dotyczą kwestii: stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań, stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, będące opakowaniami oraz stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Wysokość dopłat

W kontekście tego, jak rozporządzenia realnie przełożą się na nasze zakupy i zasób portfela, warto przyjrzeć się drugiemu wymienionemu aktowi prawnemu – o opłatach za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będącymi opakowaniami. 

– Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy będące opakowaniami lub napoje lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te produkty, jest obowiązany do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty lub napoje lub żywność w tych produktach – stanowi rozporządzenie.

Zgodnie z nim, do kubków na napoje, w tym wieczek i pokrywek, będzie obowiązywała dodatkowa opłata w wysokości 20 groszy. Do pojemników przeznaczonych do żywności dopłacimy natomiast 25 groszy. 

Opłata produktowa

Dodatkowe koszta poniosą też przedsiębiorcy, na których ciąży opłata produktowa, różna dla opakowań. W przypadku obowiązku zapewnienia poziomu zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, stawka opłaty wyniesie 1 zł za 1 kg.

Z kolei odnośnie obowiązku zapewnienia poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych, opłaty wyniosą: dla opakowań z tworzyw sztucznych 2,7 zł za 1 kg; dla opakowań z aluminium 1,4 zł za 1 kg; dla opakowań z metali żelaznych 80 gr. za 1 kg; dla opakowań z papieru i tektury 70 gr. za 1 kg; dla opakowań ze szkła 30 gr. za 1 kg; dla opakowań z drewna 30 gr. za 1 kg; dla opakowań wielomateriałowych 1,7 zł za 1 kg; dla opakowań po środkach niebezpiecznych 2 zł za 1 kg; dla pozostałych opakowań 1 zł.

Nowe przepisy zostały ogłoszone w rozporządzeniach z dnia 09 grudnia 2023 roku i zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. 

Źródła: tvn24.pl, gov.pl, money.pl

Fot.: bing.com, canva.com/rcphotostock

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.