Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najbardziej zagrożony dźwięk świata

Najbardziej zagrożony dźwięk świata

Gordon Hempton to ekolog akustyczny. Podróżując po całym globie, poszukuje różnorodnych dźwięków natury. Przyznaje, że jednego z nich być może niedługo już nie usłyszymy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przyzwyczajeni do głośności

Według naukowca cisza nie oznacza brak dźwięku, a zredukowanie i wyciszenie odgłosów, wytwarzanych przez technikę. Wibracje, młoty pneumatyczne, samochody, sprzęt AGD i miliardy innych narzędzi oraz produktów są źródłem dźwięku. Hałas z żeglugi, górnictwa głębinowego i badań sejsmicznych jest najbardziej prawdopodobną przyczyną masowego wyrzucani  delfinów i wielorybów na brzeg mórz i oceanów. Jest powiązany ze stresem, utratą słuchu i chorobami przewlekłymi.

Czy tak bardzo przyzwyczailiśmy się do dźwięków i hałasu, że ich nie “słyszymy”?

Zanieczyszczenie hałasem

68-latek spędził większość swojego życia w ciszy i milczeniu. Niedawno założył Quiet Parks International (QPI), pierwszą tego rodzaju organizację non-profit, której celem jest certyfikowanie i ochrona ostatnich naturalnych pejzaży dźwiękowych Ziemi. Do tej pory Hempton i jego zespół międzynarodowych ekologów akustycznych zlokalizowali ponad 250 miejsc na całym świecie, które chcą odznaczyć certyfikatem “cichego miejsca”. Zaplanował obdarzyć nim ponad 50 lokalizacji. Przed czym Hempton chroni naturę? Przed człowiekiem i zanieczyszczeniem hałasem

Zanieczyszczenie hałasem bywa nieuchwytne. Niekiedy nie jest tak widoczne jak zaniedbane środowisko pełne odpadów, które widzimy i czujemy w powietrzu. 

Jednak hałas jest bardziej podstępnym zagrożeniem. Jest niewidoczny, znika bez śladu i nie pozostawia nic do posprzątania. Jednak hałas może być szkodliwy dla zdrowia. Zaczyna się od irytacji, a może kończyć na przewlekłych dolegliwościach. Potrzebujemy ciszy, tak jak potrzebujemy tlenumówi Gordon Hempton. 

dOlO 4R48mOVwpsje4yvQPkfVvXGeyokSt4sWC2ocBFQYJC5R67NBMcQsRyl3kczVVGTWBbfGH MEqavz9x7sOpaMfRsN6CFBGDiVzHLyi GNjPgjcOtNVN5suIiQw6Zj8TFA67e
Mężczyzna rejestruje dźwięk natury, źródło: quietparks.org

Według Światowej Organizacji Zdrowia skutki długotrwałego narażenia na zanieczyszczenie hałasem obejmują między innymi przedwczesne zgony, zawał serca, wyższe ciśnienie krwi, udary, cukrzycę, demencję i depresję. Nie wspominając o tym, co hałas wyrządza florze i faunie.

Atak dźwięku 

Raport opublikowany w czasopiśmie The Royal Society Biology Letters wykazał, że zanieczyszczenie hałasem zagraża przetrwaniu ponad 100 różnych gatunków zwierząt. Zwierzęta polegają na słuchu w każdej sferze życia, dlatego hałas jest dla nich zabójczy i czyni je nieszczęśliwymi. Które miejsca na Ziemi są najczystsze? Te ciche. Natura uspokaja nas, ugruntowuje, a nawet leczy. Jednak szacuje się, że do 2030 roku na świecie będzie ponad 2 miliardy samochodów.

Czy już wiesz, którego dźwięku możemy wkrótce nie usłyszeć?

źródło: bbc.com, fot.: quietparks.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.