Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zanieczyszczenie powietrza spowodowało 160 tys. zgonów w 2020 roku

zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza spowodowało 160 tys. zgonów w 2020 roku

Pod koniec roku 2020 niektóre agencje informowały, że z powodu lockdownu jakość powietrza na świecie poprawiła się. Tymczasem z niedawnego raportu opublikowanego przez Greenpeace wynika, że z powodu zanieczyszczenia powietrza, w zeszłym roku odnotowano 160 tys. przedwczesnych zgonów. Dane dotyczą pięciu najbardziej zaludnionych miast świata.  

BANER MOBILEB1
Reklama

Najbardziej zanieczyszczone miasta

Najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie okazało się Nowe Delhi. Oddział Greenpeace w Azji Południowo-Wschodniej szacuje, że z powodu niebezpiecznych cząstek pyłu PM2,5 unoszących się w powietrzu, przedwcześnie zmarło tam 54 tys. osób. 

W Tokio liczba ta wynosiła 40 tys. Z kolei w Szanghaju, Sao Paulo i Meksyku zmarło łącznie 66 tys. osób. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Za zgony odpowiedzialny jest pył PM2,5

Greenpeace prowadził badania wpływu mikroskopijnych cząstek pyłu PM2,5, wytwarzanych podczas spalania paliw kopalnych, na życie ludzkie. Są one uważane za najbardziej szkodliwe dla zdrowia, gdyż uszkadzają serce i płuca. Zwiększają także ryzyko ciężkich ataków astmy. 

Kiedy rządy wybierają węgiel, ropę i gaz zamiast czystej energii, to my płacimy za to zdrowiem – powiedział Avinash Chanchal, działacz Greenpeace India. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Metodyka badań

W badaniach wykorzystano narzędzie internetowe, które szacuje wpływ pyłu zawieszonego PM2,5, analizując dane o jakości powietrza dostarczone ze stacji monitorującej IQAir i łącząc je z naukowymi modelami ryzyka oraz statystykami na temat zdrowia populacji i zgonów.

Narzędzie powstało we współpracy Greenpeace z IQAir oraz Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem. 

Aby naprawdę oczyścić nasze powietrze, rządy muszą zaprzestać budowy nowych elektrowni węglowych, zamknąć te już istniejące i zainwestować w wytwarzanie czystej energii, takiej jak energia wiatrowa i słoneczna – stwierdził Aidan Farrow, specjalista ds. jakości powietrza w Greenpeace. 

Źródło: phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.