Fotowoltaika od Innogy – opinie, oferta

Innogy jest spółką energetyczną bliżej znaną mieszkańcom Warszawy i okolic ze względu na jej główne usługi jako operator sieci elektroenergetycznej, a nawet jako dostawca gazu dla stolicy. Czy w takim razie jej oferta fotowoltaiczna jest skierowana tylko do Warszawiaków? Nie, innogy świadczy usługi na terenie całego kraju.

Historia innogy Polska

W 2002 roku Stołeczny Zakład Energetyczny (STOEN) przejęła niemiecka grupa RWE i pod tym szyldem działała jej polska filia, aż do roku 2016. Wtedy to spółka otrzymała nową nazwę i markę – innogy.

W historii firmy wyjątkowym rokiem był 2019. Spółka uruchomiła wtedy swoją usługę car-sharingową, dzięki której – tylko w granicach stolicy – możemy wynająć samochód elektryczny. Drugim ważny wydarzeniem było całkowite przejęcie firmy Foton Technik specjalizującej się w branży fotowoltaicznej. Pozostaje jednak ona niezależna od grupy – zarówno innogy jak i Foton Technik działają w tej samej branży, ale chcą docierać do innych klientów.

Kto może zostać klientem innogy?

Z oferty zainstalowania paneli fotowoltaicznych firmy może skorzystać każdy mieszkaniec Polski. Naturalnie docelowym odbiorcą usług firmy będą mieszkańcy Warszawy. Oprócz nich, skorzystać mogą również osoby i jednostki z adresami w innych polskich miastach.

Pod względem obsługi klienta firma zachowuje standardy obecne w branży. Najpierw odbywamy rozmowę telefoniczną z doradcą o wstępnej ofercie dostosowanej do naszych potrzeb. Potem przygotowywana jest wizja lokalna i projekt instalacji OZE. Po podpisaniu finalnej umowy odbywa się realizacja projektu oraz przyłączenie do sieci.

Innogy oferuje dodatkową pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego – ustaleniu dogodnego leasingu lub kredytu od choćby Credit Agricole albo BNP Paribas.

Instalacja dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

W przypadku przedsiębiorstw, firma jest bardziej zaangażowana. Swoją ofertę kieruje między innymi bezpośrednio do administratorów nieruchomości. Na stronie innogy znajdziemy nawet studium przypadku jednej ze wspólnot mieszkaniowych na Ursynowie. Instalacja o mocy 12,65 kWp w ciągu roku wyprodukowała ponad 14 MWh, a zakładano, że będzie o 1,4 MWh mniej. Oprócz tego, innogy jest w stanie realizować projekty dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz zawierać dlugoterminowe umowy na budowy farm (nie tylko fotowoltaicznych).

Czyją technologię montuje innogy?

Jak możemy odczytać na stronie, innogy w oferowanych przez siebie komponentach do instalacji ma produkty od między innymi JA Solar (moduły), Omnik oraz ABB (falowniki). Z zaprezentowanego portfolio wynika, że możemy spodziewać się instalacji zarówno modułów polikrystalicznych jak i monokrystalicznych. To może sugerować pewne różnice cenowe w ofercie, ponieważ polikrystaliczne panele cechuje nieco mniejsza cena. Warszawska spółka zapewnia, że producent gwarantuje 25 lat zachowania mocy przez panele.

Jakie są koszty instalacji?

Kwestia ceny zależy od wielu indywidualnych czynników – każdy ma własne potrzeby energetyczne i każdy chce pobierać energii z sieci jak najmniej, żeby nie płacić fortuny za prąd. Inwestycja w fotowoltaikę może kosztować niemało. Nie zapominajmy jednak o uldze termomodernizacyjnej oraz programie “Mój Prąd”, które obniżają koszty, które ponosimy za instalację OZE na naszym dachu.

innogy: wady/zalety

zalety:

  • renomowana firma o stabilnych podstawach kapitałowych;
  • nawet 25 lat gwarancji producenckiej na panele fotowoltaiczne;
  • oferta dla domu dla biznesu i dla inwestujących w farmy OZE;
  • oferta dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych;
  • wsparcie w pozyskaniu kredytu.

wady:

  • znacznie więcej tajemnic o ofercie i ewentualnym wsparciu niż w innych konkurencyjnych przypadkach;
  • brak cennika;