Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemcy: w Ulm stanęły nowe kapsuły z panelami solarnymi dla osób bezdomnych

ulm

Niemcy: w Ulm stanęły nowe kapsuły z panelami solarnymi dla osób bezdomnych

Czy empatia i pomoc potrzebującym mogą iść w parze z postępem technologicznym? W Niemczech to możliwe. W leżącym na południu kraju mieście Ulm udostępniono kapsuły do spania dla tych, którzy szukają schronienia podczas mroźnych, zimowych nocy. “Gniazdo” jest wyposażone w łóżko, lustro, czujniki dymu i ruchu oraz panele słoneczne.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowa wersja

Ulmer Nest, czyli “Ulmowskie gniazdo” utworzono z inicjatywy dwóch startupów, programisty oraz przy pomocy miasta i organizacji wspierającej osoby bezdomne. Dzięki kreatywnej współpracy, projekt kapsuły uzyskał aktualny, ulepszony kształt. Pierwsze kapsuły pojawiły się bowiem w mieście Ulm w 2019 roku. Teraz znajdują się tu dwa, pojedyncze i zoptymalizowane miejsca noclegowe. Cały projekt kosztował miasto 35 000 euro. 

Wzne79x4oTUhs7nC6voylBHbWoQRP1mMd2BsjBZG4u QQ91ByVVDuQkahSSk27Jip4VybHcVI 2rASjObEhZTTVXVajXUList wKexBSNjrJcMC09owdaPEX JyFVgDUc0Nze0NY
Pierwsze prace nad kapsułą, źródło: ulmernest.de

Autorzy projektu podkreślają, że główna idea projektu nie wymaga wyjaśnienia – “gniazdo” chroni bezdomnych przed zmarznięciem, a nawet śmiercią, która zabija co roku tych, którzy zamarzają na ulicach wraz z obniżeniem temperatur podczas zimy. 

Ulmer Nest to program, który ma przeciwdziałać zgonom wśród osób bezdomnych wywołanym hipotermią. możemy przeczytać na stronie ulmernest.de.

Ulepszone

Autorzy projektu zmodyfikowali niedawno kapsułę, aby ta była jeszcze bardziej wydajna. Sporo zmieniło się od zeszłego roku – poprawiono izolację termiczną wnętrza i zoptymalizowano je tak, aby uzyskać więcej ciepła, eliminując wilgoć. 

Zamontowano panele słoneczne, które w ciągu dnia gromadzą energię, potrzebną do ogrzania wnętrza. Panele ogrzewają więc kapsułę bez szkodliwej dla środowiska emisji. Dodatkowo autorzy obiecują, że pracują nad innymi narzędziami, które mają zapewnić jeszcze większą oszczędność energetyczną.

lA3rtQYAQ0Hn8NNupJ922AFbmsPcFmg1J8FFmkM7dbRLLKftPT4hLHwUNkaf3dHT4fKEnzXoLs9MushXpSTCz6BvXVAGKVRI841cSBQITmbnRTC3541MlpaD4tkIUT0IpbZRTisJ

Ulmer Nest jest połączone z siecią radiową Ulmer LoRa Wan IoT, co pozwala skomunikować się organizacji pomocy z osobą śpiącą w kapsule. Taki kontakt pomaga dotrzeć do sedna problemu konkretnej osoby i dostosowaniu indywidualnej formy pomocy. Czujniki ruchu w “gnieździe” wysyłają sygnał do “bazy”, informując o tym, że ktoś pojawił się w kapsule. Projektanci dopracowali też intuicyjność i łatwość obsługi kapsuły tak, aby każdy czuł się w niej bezpiecznie i pewnie.

Problemy ludzkości

Bieda, głód, problemy ekonomiczne, a w tym ubóstwo i bezdomność to jedne z kilku największych problemów współczesnego świata. Jeżeli przyjrzeć się wszystkim zjawiskom trapiącym Ziemię, dojdziemy do wniosku, że każde z nich przeplata się z innym. Przykładowo, zmiany klimatu wpływają na pogodę, a co za tym idzie – ilość plonów w rolniczych regionach świata, czy w ekstremalnych, ale coraz częstszych przypadkach powodują klęski żywiołowe. Decyzje polityczne i samorządowe mogą wpłynąć na poprawę dobrostanu wielu ludzi, ale jako jeden z problemów świata podaje się też opieszałość i korupcję wśród polityków [wg. statystyk red. Business Insider].

Bezdomność na Ziemi dotyka ponad 150 milionów osób, a ci, którzy mają dach nad głową, ale żyją w trudnych i opresyjnych warunkach, sięgają liczby ponad 1,6 miliarda. Pomimo rozwoju gospodarczego, technologicznego i kulturowego, nasza planeta zmaga się od wieków z podobnymi problemami – nierównością społeczną, marginalizacją i ubóstwem.

źródło: ulmernest.de

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.