Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lód topnieje w rekordowym tempie

lód

Lód topnieje w rekordowym tempie

Ocieplenie klimatu wpłynęło na topnienie lodu na świecie. Z ostatnich badań wynika jednak, że ten proces przyspiesza w zawrotnym tempie. Problem najbardziej dotyka pokrywy lodowe Grenlandii i Antraktydy. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czarny scenariusz

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu już od dawna zwracał uwagę na tempo zmian. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie The Cryosphere potwierdzają czarny scenariusz. Niestety, konsekwencje będą odczuwalne na całym świecie.

W badaniu zatytułowanym Earth’s Ice Imbalance wykorzystano obserwacje satelitarne z 23 lat (od 1994 do 2017). Wcześniej pod uwagę brane były dane z części naszego globu, tym razem naukowcy obserwowali lód na całym świecie. W skład zespołu badawczego weszli przedstawiciele Uniwersytetów w Edynburgu i Londynie oraz Earthwave (Earth Observation and Data Science Specialists).

Zainteresowanych odsyłamy do artykułu.

Znika lód, wzrasta poziom mórz

W latach 1994-2017 straciliśmy ok. 28 bilionów ton lodu. To ilość, która według obliczeń autorów badania mogłaby pokryć całą Wielką Brytanię “czapą” o grubości 100 metrów. W analizowanym okresie tempo utraty lodu przyspieszyło o 57%, z 0,8 bilonów ton rocznie w latach 90-tych do 1,2 bilionów ton rocznie do 2017 roku. Około połowa całego utraconego lodu pochodziła z lądu i bezpośrednio przyczyniła się do globalnego wzrostu poziomu morza. Szacuje się, że utrata lodu w tym czasie spowodowała podniesienie poziomu mórz o 35 milimetrów.

– Wzrost poziomu morza na taką skalę będzie miał bardzo poważny wpływ na społeczności przybrzeżne w tym stuleciupowiedział Thomas Slater, Centrum Obserwacji Polarnych i Modelowania na Uniwersytecie w Leeds.

Lód pływający i lodowce

Jednym z najszybciej topniejących okazał się pływający lód w regionach polarnych. Jego znikanie ma fatalne skutki. Biały lód pomaga odbijać promieniowanie słonecznie (tzw. efekt albedo), a tym samym stanowi warstwę ochronną dla wody. Niestety, kiedy się topi, woda pochłania więcej ciepła i się nagrzewa. Kolejny rodzaj szybko znikającego lodu to lodowce. W latach 1994-2017 straciliśmy ok. 6 bilionów ton, co stanowi ok. ¼ globalnej utraty lodu. Topnienie lodowców zwiększa zagrożenie zarówno powodziami, jak i niedoborami wody.

Lodowce górskie nie tylko przyczyniają się do wzrostu średniego poziomu mórz na świecie, ale również mają kluczowe znaczenie dla społeczności lokalnych. Z tego powodu topnienie lodowców na całym świecie ma kluczowe znaczenie, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej – powiedziała Inès Otosaka, doktorantka z Ośrodka Obserwacji Polarnych i Modelowania Uniwersytetu w Leeds. 

źródło: theguardian.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.