1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika w sezonie zimowym – działanie i wydajność

Fotowoltaika w zimie

Fotowoltaika w sezonie zimowym – działanie i wydajność

Podstawą działania instalacji fotowoltaicznej jest naświetlanie promieniami słonecznymi. W sezonie jesienno-zimowym dni są krótsze, a nasłonecznienie znacznie mniejsze. Czy panele fotowoltaiczne są wydajne w takich warunkach? Jak pracuje instalacja fotowoltaiczna w zimie? I czy należy ją odśnieżać?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czy panele fotowoltaiczne pracują w zimie?

Jak najbardziej, panele fotowoltaiczne pracują w sezonie jesienno-zimowym, jeśli nie zalega na nich warstwa śniegu. Instalacja fotowoltaiczna jest systemem, który generuje energię elektryczną przez cały rok. Jednak ze względu na zróżnicowane nasłonecznienie w różnych porach roku, zmienia się ilość wyprodukowanego prądu. Z uwagi na niskie natężenie promieni słonecznych, w zimie wygenerowanej energii elektrycznej będzie mniej. Abyśmy w pełni mogli korzystać z naszej instalacji fotowoltaicznej, z pomocą przychodzi nam bilansowanie energii. 

Na czym polega bilansowanie energii?

W miesiącach letnich dzień jest długi, a promieniowanie słoneczne najintensywniejsze w ciągu całego roku. Właśnie wtedy instalacja fotowoltaiczna pracuje najwydajniej. Panele fotowoltaiczne generują wówczas więcej energii elektrycznej, niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Nadwyżki prądu trafiają do sieci energetycznej, skąd możemy je odebrać w miesiącach niższej produkcji. 

Ile pradu miesiecznie produkuje instalacja fotowoltaiczna 4kW
Miesięczna produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej 4kW

Temperatura a wydajność paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną dzięki promieniowaniu słonecznemu, a nie dzięki wysokiej temperaturze. Co więcej, sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury. Zatem najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni, czyli takie, które panują zimą. Ponadto panele fotowoltaiczne dobrej jakości są odporne na różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne, w tym bardzo wysokie temperatury latem oraz mrozy zimą. 

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montowane są pod odpowiednim kątem – od 30 do 45 stopni, czyli ok. 10 cm od powierzchni dachu. Dzięki temu pokrywa śnieżna, pod wpływem grawitacji, sama spada na ziemię. 

Producenci oraz dostawcy fotowoltaiki ostrzegają przed samodzielnym czyszczeniem paneli fotowoltaicznych. Podkreślają oni, że nieodpowiednie czyszczenie może grozić uszkodzeniem modułów.

Warto zauważyć, że panele odśnieżają się same, właśnie podczas produkcji. Zaśnieżone moduły minimalnie produkują prąd, dzięki czemu nagrzewają się i topią śnieg.

Montaż fotowoltaiki zimą

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest możliwy również zimą. Niskie temperatury, mróz, czy śnieg zalegający na dachu nie są przeszkodą. Jeżeli pracownicy są wyposażeni w odzież ochronną oraz stosują się do wszelkich zasad BHP, nie ma przeciwwskazań do instalacji paneli fotowoltaicznych w miesiącach zimowych. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.