Ekologiczne podgrzewanie wody

Kolektory słoneczne to chyba najbardziej popularny sposób na podgrzewanie wody użytkowej, ale i nie tylko. Dzięki kolektorom można także ogrzewać pomieszczenia, jeżeli są one podłączone do układu centralnego ogrzewania. Droga z kolektora do ciepłej wody użytkowej zaczyna się od absorbera poprzez czynnik grzewczy (woda, płyn niezamarzający), kończąc na zasobniku oddającym ciepło wodzie użytkowej.

Na Malediwach powstała wyspa pokryta dachem z paneli fotowoltaicznych

Zrównoważony rozwój polega na zachowaniu równowagi między rozwojem gospodarczym, społecznym, a ochroną środowiska. W takim przekonaniu została zaprojektowana nowa wyspa na Malediwach. Jej dach pokrywają panele fotowoltaiczne, a drewniane elementy pochodzą z certyfikowanych lasów. Projektanci zakładają maksymalne wykorzystanie naturalnego światła i przepływu powietrza.

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej wydajności konwersji – 28%

Firma Oxford PV ogłosiła, że udało jej się wyprodukować tandemowe ogniwa fotowoltaiczne o wydajności konwersji na poziomie 28%. Było to możliwe, dzięki wykorzystaniu połączeniu krzemowego i perowskitowego ogniwa fotowoltaicznego. Nowy rekord jest nieznacznie lepszy od poprzedniego rekordu również osiągniętego przez Oxford PV – 27,3%.

Recykling odpadów z fotowoltaiki podstawą nowych paneli fotowoltaicznych?

W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy CABRISS opracowano metody odzyskiwania cennych materiałów z odpadów fotowoltaicznych. Można wykorzystać je powtórnie do produkcji systemów PV. Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), 85% odpadów fotowoltaicznych musi być odzyskanych, a 80% poddanych recyklingowi.