1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia odnawialna dla domu – jakie rozwiązania są dostępne?

Energia odnawialna dla domu – jakie rozwiązania są dostępne?

Energia odnawialna dla domu – jakie rozwiązania są dostępne?

Współczesne technologię odnawialnych źródeł energii dają kilka możliwości na wykorzystanie ich w budynkach jednorodzinnych czy wielorodzinnych. W tym artykule wyjaśnimy, jakie trzy źródła energii odnawialnej można zastosować w domu, aby był bardziej ekologiczny.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pompa ciepła

Bardzo popularnym rozwiązaniem do ogrzewania wody użytkowej oraz domu jest pompa ciepła. Urządzenie to bazuje na drugiej zasadzie termodynamiki, dzięki czemu pozwala na pobieranie ciepła z zimniejszego miejsca i przesyłanie go do tego cieplejszego.

Dobór systemu zależy zwykle od wielu czynników, a wśród nich jest położenie geograficzne czy wielkość działki. W rejonach, gdzie zima jest mroźna, bardziej wydajnym rozwiązaniem będzie pompa ciepła, której dolnym źródłem jest grunt. I w tym wypadku wielkość działki ma duże znaczenie, gdyż brak przestrzeni na kolektor poziomy wymusza konieczność inwestycji w kolektor pionowy. Wersja urządzenia, która czerpie ciepło z powietrza, sprawdzi się lepiej w cieplejszych obszarach kraju, bez mroźnych zim.

Decydując się na zakup pompy ciepła warto wyposażyć się we wszystkie komponenty instalacji u jednego dostawcy np. u Sunprofi. Decydując się na tę opcja oraz profesjonalny montaż zyskuje się większą pewność, że cała instalacja będzie działać poprawnie.

Panele fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna to idealne rozwiązanie, aby obniżyć rachunki za prąd i zyskać większą niezależność energetyczną. Moduły PV można zainstalować zarówno na gruncie, jak i na dachu, co daje wiele możliwości dla domów jednorodzinnych, ale także dla tych wielorodzinnych. Rozwiązanie to warto jednak łączyć z magazynem energii elektrycznej, pozwalającym zwiększyć autokonsumpcję prądu wyprodukowanego ze słońca.

Rozważając inwestycję w fotowoltaikę warto sprawdzić, na jakie dofinansowanie można liczyć. Cyklicznie startują programy zwracające część poniesionych kosztów. Jednocześnie, tak jak w przypadku pompy ciepła, warto zakupić wszystkie elementy u jednego dostawcy. Np. firma Sunprofi ma w swojej ofercie zarówno panele, inwertery, skrzynki połączeniowe, optymalizatory i elementy elektryczne, jaki i części do konstrukcji montowanych na dachach.

Energia odnawialna dla domu – jakie rozwiązania są dostępne?

Zakup odpowiednich komponentów i fachowy montaż mają kluczowe znaczenie dla poprawnego działania instalacji i jej efektywności. Nie warto więc oszczędzać na tych elementach.

Kotły na biomasę

W sytuacji, gdy pompa ciepła jest zbyt droga lub nie będzie efektywna z uwagi na brak odpowiedniej termoizolacji budynku, można rozważyć zakup nowoczesnego kotła na biomasę. Takie rozwiązania, wbrew pozorom, są ekologiczne, ponieważ zasila się je paliwem pochodzenia roślinnego. Uznaje się je za neutralne dla środowiska, gdyż podczas spalania wytwarzają dwutlenek węgla pochłaniany w ich okresie wzrostu. Najczęściej są to drewno, zrębki, pellet czy brykiet.

Nowoczesne kotły tego typu są proste w obsłudze, a w niektórych przypadkach mocno zautomatyzowane. Wystarczy napełnić podajnik raz na parę dni i ustawić temperaturę, by ogrzewać wodę użytkową czy dom.

Warto też mieć na uwadze, że inwestycja w pompę ciepła nie wyklucza zakupu fotowoltaiki i odwrotnie. Rozwiązania do ogrzewania domu, czy to ekologiczne czy bardziej konwencjonalne, zawsze można łączyć z własną elektrownią słoneczną. Niezależnie od wyboru warto jednak wybrać sprawdzonego dostawcę, jak np. Sunprofi.

Podsumowując, obecnie na rynku są dostępne trzy rozwiązania uważane za ekologiczne, które można wykorzystać w przypadku domów. Możliwe jest ich łączenie, ale najlepiej zawsze dobrać je do zapotrzebowania i samego budynku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.