Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gwarancja na fotowoltaikę – rodzaje i działanie

Gwarancja fotowoltaiki

Gwarancja na fotowoltaikę – rodzaje i działanie

Moduły fotowoltaiczne słyną z niewielkiej awaryjności. Mimo to firmy zajmujące się energią odnawialną oferują przynajmniej kilkuletnią gwarancję. Zapewnia ona nie tylko natychmiastową i wykwalifikowaną pomoc w razie problemów z instalacją, lecz również monitoring produkcji energii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jeśli planujesz montaż paneli fotowoltaicznych na własny użytek, z pewnością spotykasz się ze zróżnicowanymi warunkami gwarancji oferowanymi przez producentów i pośredników. W artykule przyjrzymy się dostępnym na rynku rodzajom gwarancji i wyjaśnimy, jak działają.

Gwarancja na produkt

Gwarancji produktowej udziela producent paneli słonecznych, który odpowiada za ewentualne wady produkcyjne, takie jak rdza lub awarie ogniw słonecznych. Gwarancja obejmuje również spadek maksymalnej mocy instalacji poniżej 80% od STC (Standardowych Warunków Testowania), co wiąże się z uszkodzeniem lub awarią modułu fotowoltaicznego. 

Zazwyczaj gwarancja na produkt wynosi 10 lat, choć coraz częściej pojawiają się firmy wydłużające ten okres nawet do 25 lat.

Gwarancja na sprawność

Panele fotowoltaiczne z czasem tracą część swojej maksymalnej mocy początkowej. Ich producent zawsze określa, jaki spadek mocy prognozowany jest dla danego modułu fotowoltaicznego. Jeżeli rzeczywiste wartości przekroczą te przewidywane na początku, można skorzystać z gwarancji na sprawność. 

Wyróżnia się jej dwa rodzaje:

  • Gwarancja liniowa określa stopniowy spadek sprawności instalacji z roku na rok. Marki pierwszej klasy zazwyczaj odznaczają się maksymalną utratą mocy od -0,5 do -0,7% rocznie.
  • Gwarancja ograniczona zakłada, że co konkretną liczbę lat wydajność może spaść do określonego poziomu. Informacje o sprawności paneli fotowoltaicznych dostępne są na karcie katalogowej produktu.
pexels vivint solar 2850347 1

Gwarancja na falownik (inwerter)

Gwarancja na falownik udzielana jest zazwyczaj na 5 lat, chociaż zdarzają się producenci oferujący i 10-letnią gwarancję, jak np. Solis. Urządzenia te odznaczają się wieloma ruchomymi częściami, wysokim napięciem i wysoką temperaturą roboczą. Dlatego też ich żywotność jest znacznie krótsza niż paneli fotowoltaicznych – w zależności od producenta wynosi od 8 do 15 lat. 

Gwarancja wykonania

Gwarancji wykonania udziela instalator systemu fotowoltaicznego, zazwyczaj na 2-10 lat. Obejmuje wszelkie usterki robocze, w tym problemy z instalacją czy umiejscowieniem inwertera oraz modułów fotowoltaicznych. 

Dodatkowo niektórzy producenci oferują także ochronę m.in.:

  • zewnętrznego modułu wi-fi,
  • okablowania,
  • zabezpieczeń elektrycznych AC i DC,
  • systemu montażowego.

Okres, na który oferowane są zapewnienia producenta (2-10 lat) wydaje się nieproporcjonalnie krótki do niekiedy nawet 30-letniej gwarancji na sprawność. Dlatego na polskim rynku istnieją firmy, które poza gwarancją producenta oferują również gwarancję totalną obejmującą cały system instalacji jednakowym okresem.

W kolejnym artykule przyjrzymy się dokładnie konkretnym ofertom. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.