Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Życie na naszej planecie oczami Sir Davida Attenborougha

David Attenborough

Życie na naszej planecie oczami Sir Davida Attenborougha

Słynny biolog i popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough przez ostatnie 70 lat dokumentował naturę z jej całą różnorodnością. Niestety w tym czasie był też świadkiem niewyobrażalnych szkód, jakie zachodzą w środowisku. Jako bohater filmu dokumentalnego „David Attenborough: Życie na naszej planecie” pokazuje nam piękno świata, ale też daje cenne wskazówki na przyszłość.

BANER MOBILEB1
Reklama

Opowieść o globalnym zanikaniu

Najnowsza produkcja Netfliksa poświęcona jest życiu na Ziemi. Na to życie patrzymy oczami Sir Davida Attenborougha. Towarzyszą nam piękne kadry i ciepła opowieść o nieskażonej naturze i niesamowitym świecie zwierząt, a także procesie zmian, jaki w tym czasie zachodził. Podróż zaczynamy od dzieciństwa znanego przyrodnika, a dokładnie w 1937 roku, a następnie jesteśmy prowadzeni przez jego całe życie zawodowe do dziś.

Tytuł filmu nie jest przypadkowy. David Attenborough uświadamia nam bowiem, że Ziemia stała się naszą planetą. Dotarliśmy w najodleglejsze zakątki. Zbudowaliśmy rozległe miasta. Rozwinęliśmy przemysł. Inteligencja człowieka pozwoliła osiągnąć naszemu gatunkowi bardzo dużo. Niestety ma to też swoje negatywne skutki. Zanieczyściliśmy powietrze. Zlikwidowaliśmy naturalne dzikie tereny na rzecz pól uprawnych. Zniszczyliśmy bioróżnorodność.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Dziś to nasza planeta. Zarządzana przez ludzi dla ludzi. Dla reszty żyjącego świata pozostało niewiele miejsca. Od lat 50. ubiegłego wieku, kiedy zacząłem realizować filmy populacja dzikich zwierząt na świecie zmalała o ponad połowę. […] Świat nie jest tak dziki jak niegdyś. Zniszczyliśmy go, nie tylko zepsuliśmy. Świat nieskażony ingerencją człowieka już nie istnieje. Ludzie opanowali Ziemię – apeluje biolog.

AAAABcgbIPxDTR aqcKTmMDA5gpRyIu5DNjuBAxapcw2z0yvv8iZgf26ChmAAQA5oO2zYfyVo7o9hdEZsr4IRZAzl5t4cA N
David Attenborough

Jeszcze nie jest za późno!

David Attenborough zwraca uwagę, że bez względu na to jak duża katastrofa nas czeka, natura sobie poradzi. Dowód? Czarnobyl, który po ponad 30 latach od tragicznych w skutkach wydarzeniach zdominowała natura. Między budynkami wyrosły drzewa, a po ulicach przechadzają się zwierzęta. Niestety człowiek bez natury nie przetrwa.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Przyroda jest największym sojusznikiem człowieka. I najwspanialszą inspiracją do działań. Wystarczy jeśli będziemy podążać za jej wskazówkami. W końcu dawno temu zdołała rozpracować zagadkę życia. W tym świecie gatunki mogą rozwijać się skutecznie tylko wówczas, gdy wokół prosperują również inne organizmy. W rozwiązaniu naszych problemów pomoże nam uznanie prostej zależności – jeśli zadbamy o naturę, ona zadba o nas. Czas by nasz gatunek przestał się jedynie rozrastać. Pora zacząć żyć na naszej planecie w równowadze z przyrodąsłyszymy w filmie.

PRI 166701397 1601377343.427
Plantacja palm na Borneo, kadr z filmu „David Attenborough: A Life on Our Planet”, źródło: Netflix

Świat ma kłopoty, to pewne, ale nie jest jeszcze za późno, by zacząć działać. Jakie lekcje daje Attenborough? Poleca wprowadzić kilka zmian, a są to:

– Podniesienie poziomu życia

– Inwestycje w odnawialne źródła energii

– Racjonalne rybołówstwo  

– Zmiana diety na bardziej roślinną

– Zrównoważone rolnictwo

– Powstrzymanie procesu wylesiania

Dokument „David Attenborough: Życie na naszej planecie” od 4 października jest dostępny na platformie Netflix.

Obejrzałeś? Podziel się swoja recenzją w komentarzu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.