Oczyszczalnia ścieków w Australii wytwarza energię z odpadów

Oczyszczalnia ścieków w Australii wytwarza energię z odpadów

W Australii od dawna wykorzystuje się źródła energii odnawialnej, aby dbać o środowisko. Rada miasta Logan City w Australii z powodzeniem wykorzystuje potencjał biomasy, przekształcając zalegające odpady z Oczyszczalni Ścieków Loganholme w energię dla rolnictwa.

Energetyczny recykling odpadów, które pochodzą z  biomasy i innych odpadów w postaci Formowanych Alternatywnych Paliw Energetycznych (FAPE) w elektrociepłowniach zapewnia całkowite spalanie bez powstawania odpadów i emisji szkodliwych substancji. Procesy te, wykorzystują odpowiednie technologie, aby w pełni wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii.

W Logan stawiają na biomasę

Burmistrz Logan, Darren Power jest dumny z tego, że miasto tak mocno angażuje się w technologie związane z wykorzystaniem energii odnawialnej. Energia, którą uzyskuje się w Logan z biomasy, jest efektywnym rozwiązaniem pod wieloma względami. Po pierwsze dzięki recyklingowi ścieków można zaoszczędzić rocznie sporą sumę pieniędzy, a po drugie zmniejsza się swój ślad węglowy i polepsza jakość powietrza. 

yWixhYMnI11mVdXqINx28QvGIL4mHa6GJzq28AfX6HHyBgJddJOF3uxf6mb45 Bhk1C0BOq2VD157Y7BoWgcf81SU iyI94cC07JHJw1
Queensland

Ciężarówki pełne odpadów kursują trzy razy w ciągu dnia z Logan, aby dowieźć biomasę do regionu rolniczego w Queensland. Wytworzoną energię można zużyć na przykład do spulchniania gleby. Darren Power podsumowuje z radością przedsięwzięcie, nie kryjąc wdzięczności dla zaangażowanych firm:

To wielkie zwycięstwo dla wszystkich nas, a także dla środowiska. Proces pozwala zaoszczędzić około 500 000 dolarów (302 000 euro) rocznie, a jednocześnie znacznie zmniejszamy nasz ślad węglowy. Firma Logan Water i jej partnerzy zasługują na wielkie podziękowania za opracowanie tak innowacyjnego rozwiązania.

Skomplikowany proces

Jak się okazuje, proces spalania biomasy musi być w pełni kontrolowany, aby uzyskać z niej czystą energię. W Logan procedury są dokładnie analizowane przez inżynierów oczyszczalni ścieków. Biosolidy, czyli odpady ściekowe są spalane w piecach w ekstremalnie wysokiej temperaturze, aby wytworzyć biogaz. Ten z kolei jest przekształcany w biowęgiel, który ma zastosowanie w rolnictwie. Jak twierdzi burmistrz Logan, udoskonalenie procesu spalania zdecydowanie wspomoże prace rolników. 

Tutaj w Logan udoskonalamy technikę, z której możemy być dumni. To zmieniło całą branżę.

– powiedział burmistrz Logan

Australian Renewable Energy Agency (ARENA) przeznaczyła na realizację projektu 6 mln dolarów na realizację projektu. Całość była warto około z 17 mln dolarów.

Proces gospodarowania odpadami opracowany w Logan zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 4.800 ton rocznie i zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeń organicznych do gleby. 

 Źródło: bioenergy-news.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.