Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy obok Parku Śląskiego powstanie nowe osiedle?

park

Czy obok Parku Śląskiego powstanie nowe osiedle?

Planowana budowa nowych apartamentów tuż przy terenie Parku Śląskiego przewiduje degradację jednego z jego najcenniejszych części oraz wycinkę drzew – tłumaczą autorzy petycji, apelując przeciwko budowie. Czy mieszkańcy Chorzowa chcą budowy kolejnych apartamentowców?

Reklama

“Stop budowie osiedla mieszkaniowego w Parku Śląskim” – taką petycję podpisało już ponad pół tysiąca osób z różnych regionów Polski. Czy pomimo sprzeciwu mieszkańców i autorów apelu teren obok Parku zostanie zabudowane nowymi blokami?

Wyjątkowy obszar przyrody

Spółka Green Park Silesia postanowiła wybudować nowoczesne osiedle mieszkaniowe w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego, w którym oprócz kontemplacji natury, wielokrotnie można było przyłączyć się do licznych inicjatyw kulturalnych – imprez i koncertów. 

D4xYuGKoPgNVNvRrcacbFvYBkWS0cmHgUphSiuFyTxJwbwddgyRoP88Zrs9KJVrE6oq5xaEsJ8E2pgg57iR1DPPnPKfwV6F2 o73qnrKi9UN31WKiykKg IufGTT3QTeSK dVEER
Impreza muzyki elektronicznej w Parku Śląskim, źródło: pasjeszatana.pl

Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni teren, przy którym deweloper chce wybudować nowe bloki, jest „najcenniejszym obszarem przyrodniczym” Parku Śląskiego. Zalesiony i rekreacyjny teren stanowi integralną część Chorzowa, dostarczając mieszkańcom chwili wytchnienia i sporej ilości tlenu. Budowa osiedla wiązałaby się również z wycinką ponad tysiąca drzew oraz z dewastacją całego terenu przez ciężki sprzęt. 

Przeciwko budowie kolejnych mieszkań, łudząco przypominających poprzednie projekty, opowiadają się zarówno mieszkańcy Chorzowa, eksperci ds. ochrony środowiska, jak i obywatele z całego kraju. Petycja z podpisami trafi do Rady Miasta Chorzowa. Ponadto, jak czytamy w apelu, infrastruktura w pobliżu Parku nie jest przygotowana na budowę osiedla, a droga dojazdowa jest już znacznie przeciążona ilością samochodów, nie wspominając o problemie odprowadzenia dodatkowej ilości ścieków.

Dr Ryś Kulik, autor książki „Odkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii” również włączył się do apelu o pozostawienie Parku Śląskiego w jego naturalnej formie:

Codziennie, w różnych miejscach w Polsce i na świecie przyroda ustępuje pod naporem człowieka. Nasz świat coraz bardziej przypomina betonową pustynię, na której jest coraz mniej zieleni, zwierząt, różnorodności biologicznej. To prowadzi do globalnej katastrofy środowiskowej i ostatecznie zagraża naszemu, ludzkiemu przeżyciu. Nie pozwólmy na to – ani kroku dalej w niszczeniu natury! Potrzebujemy jak najmniej skażonej przyrody w swoim otoczeniu, bo sami nią jesteśmy.

Powtarzalna historia

Europa wkracza w proces zielonej transformacji, dlatego powinniśmy chronić cenną przyrodę i przechodzić na odnawialne źródła energii. Warto nadmienić, że równolegle do sprawy Parku, naukowcy ze śląskich uniwersytetów postulują zamykanie kopalni węglowych na terenie województwa.

Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego skierowali nawet list do Premiera, apelując o całkowite i jak najszybsze odejście od wydobycia węgla kamiennego. Pod apelem podpisało się 51 reprezentantów UŚ.

Tymczasem mieszkańcy Chorzowa po raz kolejny walczą o zachowanie drzew i terenów zielonych w mieście. Pod petycją czytamy między innymi:

Park to nie miejsce na kolejne osiedle. Szczególnie gdy co roku walczymy z problemem smogu. Park Śląski już wystarczająco został zmniejszony przez pazerność władz miasta Chorzów i sprzedaż terenów pod budowę domków jednorodzinnych w północnej części. STOP NISZCZENIU PARKU! –

– pisze jeden z zaangażowanych.

Jaką decyzję podejmie Rada Miasta Chorzowa? Czy w mieście pojawią się nowe bloki, a prośby chorzowian pozostaną bez echa? 

Petycja dostępna jest pod tym linkiem.

Źródło: Klub Myśli Ekologicznej

1424955701 park slaski
Park Chorzowski, źródło: panoramasilesia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.