Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europejskie parki narodowe

Europejskie parki narodowe

Mówi się, że kolor zielony jest kolorem nadziei, więc w tych trudnych czasach każdemu przyda się krótka wizyta w najpiękniejszych europejskich zakątkach. Świat OZE zabierze Cię w kilka niesamowitych miejsc i to bez wychodzenia z domu!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Maj to miesiąc, który kojarzy się z rozkwitaniem. Nic więc dziwnego, że to właśnie teraz obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych, czyli najprawdziwsze święto natury.

Parki, w których rządzi natura

Ostatnio często słyszy się, że natura bardzo dobrze poradziłaby sobie bez ingerencji człowieka. O tym, w jaki sposób przebiegają naturalne procesy przyrodnicze, można przekonać się właśnie między innymi w Parkach Narodowych.

Są to miejsca, które – chociaż zostały objęte przez człowieka ochroną – nie są przez niego w żaden sposób modyfikowane. Oznacza to, że Parki Narodowe stanowią takie punkty, w których obszar jest całkowicie naturalny lub bardzo bliski naturalnemu.

Parki Narodowe są niezwykle ważne szczególnie ze względu na to, jak szybko człowiek urbanizuje kolejne obszary. Chociaż na kwestię ekologii zwraca się uwagę coraz mocniej, to nie jest tajemnicą, że nie każda działalność człowieka wpływa dobrze na środowisko. Parki Narodowe to forma ochrony tego, co zostało stworzone przez naturę. 

Natura ma talent!

Czas na subiektywne zestawienie najpiękniejszych Europejskich Parków Narodowych. Z pewnością jest co podziwiać!

Park Narodowy jezior Plitwickich (Chorwacja)

Chorwacja to kraj bardzo często wybierany przez Polaków jako cel wakacyjnej podróży. Park Narodowy Jezior Plitwickich, to kolejny przystanek na mapie niesamowitych turystycznych atrakcji, jakie oferuje ten kraj.

Park Narodowy jezior Plitwickich

Kraina Jezior

Park zachwyca niesamowitymi ciemno-lazurowymi barwami licznych jezior i wodospadów. Jest ich tam aż 16! Co prawda przejrzyste wody nie skrywają wielu gatunków ryb, ale za to dzięki specyficznym połączeniom, tworzą kompleks jezior górnych oraz dolnych. Wraz z skalistym otoczeniem tworzą niesamowity widok. 

Ze względu na środowisko Park Narodowy Jezior Plitwickich jest domem licznych płazów, między innymi spotykanej również w Polsce salamandry plamistej czy żaby zwinki. Żyją tam również niedźwiedzie brunatne, kuny, pluszcze czy bociany czarne. Aby znaleźć się jeszcze bliżej chorwackiej natury zwiedzający mogą korzystać ze specjalnych drewnianych kładek.

Naturalna ochrona

Co ciekawe, drzewa i rośliny występujące dość licznie na terenie parku są dla wód pewnym zabezpieczeniem – nie pozwalają na to, aby gleba przenoszona była wraz z nurtem strumieni do jezior. Prościej rzecz ujmując, hamują ich zanieczyszczenie. 

Park Narodowy Rago (Norwegia)

Rago, może szczególnie przypaść do gustu tym, którzy uwielbiają górskie widoki. Niewykluczone, że przekona do siebie też i tych, którzy do tej pory omijali góry szerokim łukiem. Nie trudno tam o miłość do gór od pierwszego spojrzenia. W przypadku tego Parku Narodowego do ciekawostek można zaliczyć fakt, że graniczy z Parkiem Narodowym należącym do innego państwa – Szwecji.

Park Narodowy Rago

Zimne piękno  

Jak można się domyślić, ze względu na warunki tam panujące Rago jest ubogi pod względem fauny i flory. Ten brak z pewnością rekompensują znajdujące się na jego obszarze jeziora i lodowce. 

Park Narodowy Durmitor (Czarnogóra)

Na pierwszy rzut oka wydaje się być połączeniem dwóch wcześniej przedstawionych parków. Wspaniałe jeziora i okazałe góry są wizytówką Czarnogórskiego Parku Narodowego Durmitor. Na jego terenie znajduję się kanion, który ze względu na swój wygląd przyciąga do Parku turystów z całego świata. Jest on najgłębszy w Europie – jego rozpiętość to aż 82 kilometry. Przynależy do rzeki, która nosi nazwę Tara. 

Park Narodowy Durmitor

Sport na łonie natury

Co ciekawe, na wspomnianej rzece, która częściowo przepływa przez Durmitor, organizowane są sporty wodne. Piękne widoki w połączeniu ze sportem sprawdzają się całkiem nieźle, bo zainteresowanie jest spore. Najwyraźniej w Czarnogórze znaleźli sposób jak połączyć przyjemne z pożytecznym. 

Park Narodowy Ordesy i Monte Peridio

Z zimniejszych miejsc przenosimy się do słonecznej Hiszpanii nieprzypadkowo, bo to właśnie tam znajduję się Park Narodowy, którego częścią jest między innymi Dolina Ordesy. 

Dolina jest pozostałością po działaniu lodowców. Niesamowity widok zapewniają tam wodospady i serpentyny rzeczne, które są otoczone górskimi szczytami. 

Park Narodowy Ordesy i Monte Peridio

Naturalnie, że kreatywnie

Trzeba przyznać, że Hiszpanie mają fantazję, bo i tak piękne już miejsca mają równie niesamowite nazwy. Wśród nich znajdziemy na przykład Wodospad Końskiego Ogona czy Szczyty Trzech Sióstr. 

Ojcowski Park Narodowy (Polska)

Na zakończenie podróży po najpiękniejszych europejskich Parkach Narodowych przyszedł czas na polski akcent. Ojcowski Park Narodowy to miejsce, które łączy ze sobą piękno natury i historii. 

Jak można przeczytać na stronie internetowej Ojcowskiego Parku Narodowego, zanim w 1956 roku obszar Doliny Prądnika został objęty ochroną Parku Narodowego, istniało kilka inicjatyw, których celem było właśnie jego utworzenie. 

Ojcowski Park Narodowy

Mitologiczna skała

Dziś najbardziej znanym elementem Ojcowskiego Parku Narodowego jest skała, która ze względu na swój kształt powszechnie nazywana jest Maczugą Herkulesa. Ma ona 25 metrów i bez wątpienia przyciąga uwagę turystów. Na terenie Parku Narodowego usytuowanych jest również kilka zabytkowych budowli i ruin, takich jak na przykład Kaplica “Na Wodzie” czy ruiny średniowiecznego zamku. 

Charakterystycznym dla Ojcowskiego Parku Narodowego widokiem są między innymi skalne zbocza i doliny. Może on także pochwalić się stworzonymi przez naturę jaskiniami. Oprócz typowo górskich gatunków zwierząt na terenie Parku spotrkać można 25 gatunków nietoperzy. Właśnie to zwierzę widnieje w Herbie Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Parki Narodowe – w zgodzie z naturą

Jak sami widzicie, Parki Narodowe służą nie tylko środowisku, ale także człowiekowi. Te miejsca działają trochę w myśl hasła”zostaw naturze pole do popisu, a będziesz miał co podziwiać”. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.