Biogest wybuduje biogazownie we francuskim Mayenne

Jak poinformowała austriacka firma Biogest, otrzymała ona zamówienie na realizację biogazowej inwestycji w regionie Mayenne, w północno-zachodniej części Francji. Na mocy porozumienia wybudowane zostanie 3,6 MW biogazownia, która zajmie powierzchnię blisko trzech hektarów. Szacuje się, że jej budowa przyczyni się nie tylko do zapewnienia czystej energii dla ok. 8,5 tysiąca okolicznych gospodarstw domowych, ale również zwiększy dochody lokalnych rolników. Biogazownia będzie opalana odpadami rolniczymi oraz roślinami energetycznymi, które właśnie oni dostarczą.

Obornik ogrzeje nasze domy?

Rolnicze odpady, takie jak obornik, mogą pomóc w redukcji ilości gazów cieplarnianych uwalanych do atmosfery. Badacze z uniwersytetu w Waterloo w USA opracowują technologię produkcji gazu z obornika, który może zostać bezpośrednio wprowadzony do obecnej instalacji i wykorzystany do ogrzewania domów czy fabryk.

Łódzka oczyszczalnia ścieków będzie samowystarczalna

Obecnie prowadzone są tam prace modernizacyjne elektrociepłowni, która generuje energię elektryczną wykorzystywaną przez oczyszczalnię. Zamontowano w niej dwa nowe agregaty. Dzięki nim możliwe będzie przekształcanie powstałego biogazu na energię elektryczną oraz cieplną, a łódzka oczyszczalnia ścieków stanie się niemalże samowystarczalna energetycznie. Zamontowane agregaty mają łączną moc 2400 kW. Jest to ilość wystarczająca, by przez cały rok kalendarzowy zasilić trzy tysiące gospodarstw domowych.