Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Wygląda jak ogród, a jest oczyszczalnią ścieków

Wygląda jak ogród, a jest oczyszczalnią ścieków

Z systemów pasywnych oczyszczalni ścieków korzysta coraz więcej światowych firm i organizacji. Popularność Constructed Wetland w Europie rośnie wraz ze wzmożonym zwrotem ku ekologicznym rozwiązaniom. Pasywna technologia zasiliła również Polską wieś Białkę.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Spółka RDLS powstała przy Uniwersytecie Warszawskim wraz z czeską firmą Dekonta zainteresowała się stworzeniem ekologicznej oczyszczalni i niedawno sfinalizowała jej budowę. Efektem jest powstanie jednej z największych instalacji tego typu w Europie. Oczyszczalnia znajduje się w Białce w województwie lubelskim i może obsłużyć do 1800 mieszkańców, w tym zainteresowanych letnim wypoczynkiem turystów.

Czysta woda

W Białce znajduje się Jezioro Bialskie, w którym, podczas sprzyjających temperatur, dorośli i dzieci zażywają kąpieli. Dzięki nowej technologii wieś może kontrolować oraz redukować problem ścieków i czystości wody. Wybudowanie ekologicznej oczyszczalni przyczynia się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń, jakie mogą spływać do zbiornika. Obiekt komponuje się z otoczeniem i spełnia wszelkie normy środowiskowe.

Reklama

Na świecie działa bardzo dużo pasywnych oczyszczalni ścieków. Do tej pory w Polsce tego typu systemy były wykorzystywane rzadko, głównie w mniejszych instalacjach, na przykład przy szkołach. Bardzo nas cieszy, że ta sytuacja się zmienia. Powstają pierwsze duże systemy, a kolejne samorządy pytają o możliwości wykorzystania tej ekologicznej alternatywy dla gospodarki ściekowej.

Mówi Łukasz Rodek, prezes RDLS (Research & Development for Life Sciences), spółki spin-off UW, która specjalizuje się w technologiach środowiskowych.

Konsorcjum RDLS i Dekonta rozpoczęło również realizację projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj” w miejscowości Udrzynek w gminie Brańszczyk. Pod koniec 2021 roku powstanie tam hydrofitowa oczyszczalnia ścieków obsługująca 1750 mieszkańców.

Jak działa hydrofitowa oczyszczalnia?

Filtrowanie wody odbywa się metodami naturalnymi, nie zużywa się dużych ilości energii, ani nie stosuje środków chemicznych. Finalnie otrzymuje się czystą wodę spływającą do rowu melioracyjnego. W oczyszczalni pasywnej główne zadania wykonują rośliny i bakterie, które degradują i asymilują związki węgla, a także zatrzymują związki fosforu i metale ciężkie. W porównaniu z tradycyjną oczyszczalnią ścieków to rozwiązanie rewolucjonizuje problem filtrowania wody.

Czy warto inwestować w pasywne oczyszczalnie?

Hydrofitowe oczyszczalnie mogą rozwiązać problem nieszczelnych szamb i skażenia wód gruntowych. Ekologiczne rozwiązanie pozwala niedrogo zarządzać ściekami, a dodatkowo estetycznie wygląda.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.