Gdzie trafiają nasze ścieki?

Czy przemknęło ci kiedyś przez głowę pytanie, gdzie trafiają nasze ścieki? Spuszczamy wodę w toalecie, wyciągamy korek z wanny albo po prostu wylewamy coś do zlewu. Trafia to do rury, znika z naszego pola widzenia i co dalej?

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jeśli nasz dom jest podłączony do kanalizacji, wszystkie nieczystości płyną odpowiednimi rurami do najbliższej oczyszczalni ścieków. Sprawa nieco komplikuje się, kiedy dom nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej. Jednym z rozwiązań jest szambo. Wtedy wszystkie ścieki trafiają do dużych zbiorników pod ziemią. Co jakiś czas nieczystości są wybierane przez szambiarkę i odwożone do oczyszczalni ścieków.

Jak działają oczyszczalnie ścieków?

Oczyszczalnie mogą się różnić od siebie. Jednak w każdej z nich ścieki przebywają drogę podobną do taśmy produkcyjnej. Na każdym poziomie woda jest z czegoś czyszczona. Pierwszym etapem zazwyczaj jest sito, które zatrzymuje największe zanieczyszczenia. Później następuje etap, w którym wychwytywany jest piasek i drobne kamyczki. Następnie oczyszczana ciecz trafia do osadników, gdzie zanieczyszczenia zawieszone w ściekach są oddzielane od wody. W zakładzie mogą też znajdować się flotatory, czyli miejsca, gdzie z wody usuwane są tłuszcze i oleje. Oczyszczalnia może mieć jeszcze reaktory biologiczne. Tam za pomocą bakterii pozostała woda czyszczona jest z odpadów organicznych. Na koniec całego procesu uzyskana woda trafia do pobliskiej rzeki lub jeziora.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Istnieją też wersje przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Można je stosować w miejscach, gdzie nie da się podłączyć instalacji do sieci kanalizacyjnej. W takiej przydomowej oczyszczalni oddzielane są osady i tłuszcze. Następnie w osobnym zbiorniku za pomocą bakterii ścieki są naturalnie oczyszczane. Uzyskaną w ten sposób wodę można użyć do podlewania ogrodu. Jest to nowe rozwiązanie, ekologiczne i dodatkowo tanie!

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Flotator

Oczyszczalnia ścieków

Osadnik